Choď na obsah Choď na menu
 


5.týždeň 2011

Sýty hladnému, ani opitý triezvemu neuverí

Nikdy! Na to môžte vziať jed.

A je úplne jedno či dotyčný je opitý moc, mocou, alebo mocou peňazí.

Super obrázok som dnes objavil na tkzv sociálnej sieti...Aj také veci sa dejú- že sa tam objaví čosi normálne a zmysluplné:-)

Veľmi výstižné asi nielen na túto dobu!Ktovie ako to napokon dopadne...Kto z koho?

Obrázok

Stará dobrá scénka- Telefón...(pán Lasica dnes 71 rokov)


Dobrý tip na turistiku, alebo toto snáď ani nie je možné!- Doporučujem pozrieť :-)

 

Indický mysliteľ a politik,  filozof a reformátor Móhandás Karamčand Gándhí, nazývaný aj Mahátma (Veľká duša), zomrel 30.januára 1948....

Kedysi sa ľudia stávali otrokmi násilím,
dnes ich zotročuje množstvo peňazí.
*****
Ježiš žil a zomrel zbytočne, ak sme sa od neho nenaučili usporiadať svoje životy podľa večného zákona lásky.
*****
Iste by som bol kresťanom, keby kresťania nimi boli
24. hodín denne.

Venoval sa medicíne a filozofii, študoval, hľadal a pozoroval. Jeho filozofia je filozofiou činu, pretože zo života vychádza a do života sa tiež vracia. Hlavnú silu - náboženskú i filozofickú - čerpal po celý život z posvätnej knihy hinduistov Bhagavadgíta.
Za jedinú a najmocnejšiu považoval vždy pravdu. Hovoril, že pravda je dokonca jediným bohom a že všetko, čo je nepravda, zároveň neexistuje. Boh je podľa Gándhího v každom atóme okolo nás i v nás, čím sa priblížil k myšlienke zenbudhizmu.
Vždy uprednostňoval význam praxe pred teóriou. Jeho hlavnou myšlienkou bola nenásilnosť a neochvejná láska ku všetkému a všetkým. Snažil sa, aby všetko na svete bolo rovnocenné a dokonca, v istom ohľade súhlasil s myšlienkou komunizmu. Na druhej strane odsudzoval civilizáciu, ktorá odsúva duchovný svet, a vyzýval na prostotu.
Gándhí považoval vek civilizácie za vek temnoty, vek Satana. Nie je náboženská, je plná drog a zverstiev. Triedy sa stále viac diferencujú a vzďaľujú - bohatý bude ešte bohatší a chudobný chudobnejší, nie naopak.
 Od roku 1920 sa angažoval v boji za národnú samosprávu Indie, za zjednotenie krajiny a jej náboženských skupín, čo mnohokrát bolo veľmi ťažké.
Dňa 30. januára 1948, vo veku 79 rokov, ho zabili tri guľky z revolveru náboženského fanatika Gódsého. S úsmevom na perách a poslednými slovami požehnania svojmu vrahovi spadol Gándhí na zem.

Rasťo Havalda publicista, novinár, filozof a vynikajúci textár bol veľkým obdivovateľom Mahatmu Gándiho, dokonca mu venoval jeden zo svojich textov....

 

Obrázok

Obrázok

Obrázok