Choď na obsah Choď na menu
 


útržky z pamätí VB-KONTRA KRYLOVKY NA DUCHONKE1986

A práve vtedy sa to stalo. Kde sa vzali tu sa vzali - odrazu spoza briez a borovíc vystúpili do svetla nášho ohňa chlapci z piatej bé. Uniformovaní príslušníci verejnej bezpečnosti! – Pre neskôr narodených by som povedal, že to bolo niečo ako sú dnes policajti. Kto nezažil  - nepochopí! V tých časoch plnili uniformovaní borci „trochu“ iné úlohy ako dnes polícia. Keby sa nám toto stalo teraz – tak by nás riešili snáď len napomenutím za rušenie nočného kľudu. Ale vtedy? Viete si predstaviť, že nás prichytili – písal sa rok 1986! – pri speve zakázanej piesne emigranta a protištátneho živla Karla Kryla? Zakázaná pieseň, emigrant, protištátny živel  – vďakabohu dnes prakticky už nepoužívané spojenia a zabudnuté, neznáme slová. Ale dokážete si to predstaviť? Rok 1986 – 3 roky pred pádom socializmu u nás. My spievame pieseň Karla Kryla a do toho prídu žandári? ...

S Duchonkou sa ozaj vopred nerátalo. Bol to zas len taký momentálny nápad. Išli sme okolo – tak prečo sa nezastaviť? Domov to už síce bolo „ na dohodenie kameňom“ , ale v našich peňaženkách, aj v nádrži Žraloka,  sa pomaly začínali hlásiť „suchoty“. Ľuďom na bráne kempingu sme povedali, že tam strávime 2 dni – resp. 2 noci. Tie sme samozrejme hneď  zaplatili. A mienili to aj dodržať. Lenže človek mieni a ... Pekné prostredie, vydarené počasie , pár nových známych + skvelá nálada - to všetko zmení. Naozaj sa nedalo odísť.

A zvlášť keď nás presviedčali všetci naokolo, ktorí si zvykli na naše hudobné večery – „Zostaňte, zostaňte!“ Tak sme si ten náš pobyt na Duchonke načierno predĺžili. Jednalo sa vlastne len o jednu nezaplatenú noc. Povedali sme si – dnes to teda ešte roztočíme a ráno sa potichučky vytratíme.

Obrázok Pri našom ohni sa v ten večer stretlo množstvo ľudí zo všetkých okolitých stanov. Hralo sa a spievalo všetko možné, čo kto poznal. Countryjovky, ľudovky, folkové , Olympic, Elán, Nedvědovky , Krylovky ... Čas pri tom nehorázne rýchlo utekal a my sme vôbec netušili, že je už dávno po 22.00 hodine a teda, že rušíme nočný kľud . Snáď už bolo aj blízko k polnoci keď prišla na rad Píseň neznámeho vojína.– Tú z nás vždy najviac „prežíval“ Ivan . Keď došlo na túto pieseň – to už bol z jeho strany viac krik ako spev : „ ... z lampasů je nám zle proč nám sem leze?!? Kašlu vám na fangle já sem chtěl kněze!!!“ A práve vtedy sa to stalo. Kde sa vzali tu sa vzali - odrazu spoza briez a borovíc vystúpili do svetla nášho ohňa chlapci z piatej bé. Uniformovaní príslušníci verejnej bezpečnosti! – Pre neskôr narodených by som povedal, že to bolo niečo ako sú dnes policajti. Kto nezažil  - nepochopí! V tých časoch plnili uniformovaní borci „trochu“ iné úlohy ako dnes polícia. Keby sa nám toto stalo teraz – tak by nás riešili snáď len napomenutím za rušenie nočného kľudu. Ale vtedy? Viete si predstaviť, že nás prichytili – písal sa rok 1986! – pri speve zakázanej piesne emigranta a protištátneho živla Karla Kryla? Zakázaná pieseň, emigrant, protištátny živel  – vďakabohu dnes prakticky už nepoužívané spojenia a zabudnuté, neznáme slová. Ale dokážete si to predstaviť? Rok 1986 – 3 roky pred pádom socializmu u nás. My spievame pieseň Karla Kryla a do toho prídu žandári? ...

„Občianske preukazy! A všetci!“ – tak znel jasný rozkaz. Vošli sme do svojich stanov a keď sme z nich vyšli s preukazmi – nebolo už pri našom ohni okrem tých dvoch uniformovaných ani živej duše. Zostali sme v tom úplne sami. „Tak nám treba! To máme za to, že sme sa nechali ukecať! A že zostaňte, zostaňte! Oni sa všetci pekne vyparili a my sme v parádnej kaši!“- letelo mi hlavou, kým nám kontrolovali občianske. „Ráno sa budete hlásiť na recepcii!“- to boli posledné slová jedného z tých dvoch a odišli aj s našimi preukazmi.

Svitlo ráno a ja ako „vedúci zájazdu“ som s malou dušičkou , ale odhodlaný bojovať za naše ľudské práva – zamieril k recepcii. Pôvodný plán – potichučky sa vytratiť – sa rozplynul ako sen. Nemali sme preukazy. Bol som si vedomý vážnosti celej našej situácie. Prespávali sme tam 1 noc načierno – to sa dalo reálne obhájiť a vysvetliť. Hádam aj to rušenie kľudu – s prižmúrením oka. Ale to s tým Krylom ??? Pripravoval som sa na riadny krížový výsluch.

Na recepcii však nebol žiadny policajt. Len jedna milá pani a za ňou ktosi v civile – zrejme jej manžel, alebo ďalší zamestnanec – pomyslel som si. Tak v duchu známych hesiel : Za prvé- „Priznávam svoju vinu – nebite úbožiaka“ a za druhé – „najlepšia obrana je útok“ snažil som sa predniesť našu obhajobu. V nej som chcel rozumne vysvetliť náš nezaplatený „nadčas“ a tiež od srdca si vyliať dušu a povedať všetko, čo sme si o tých „hajzloch“ mysleli. Recepčná však vytušila kam asi smerujem . Posunkovou rečou a jasným výrazom tváre mi povedala :“Pozor bezpečnosť!“ A to sa týkalo toho chlapa za ňou!!! Žandár v civile! Zdúpnel som pri pomyslení, že by ma na to neupozornila a ja by som bol pokračoval vo svojej ohnivej reči! Skrotol som ako baránok, sklopil hrebienok a stiahol chvost. V pokoji som vyplatil našu sekeru  za noc naviac, prehodil pár zdvorilostných fráz,  vyzdvihol občianske a Dovidenia!

Problém č. 1 bol tým vyriešený. Žiadny výsluch sa nekonal . Tí chlapci – boli napokon možno úplne normálni ľudia. Možno si skrytí za tými stromami celý večer spolu s nami aj spievali ... Ktovie? Možno až pri tých lampasoch si pomysleli, že sme ich zbadali – tak museli zakročiť a vystúpiť z tieňa...

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Adler - Nocny klud

Ja som este nebol v "spravnom veku", ale danu cervenu eru si pamatam...ale nocny klud na Duchonke, v kempe, o 22:00 ?..Mhm, tak to bolo fakt asi zaujimave..:-)...Ale diskoteky do rana pod holym nebom, uz to bohuzial nefunguje, slapali ako hodinky predpokladam. Mozno aj letny amfiteater.

jogo - Peťo ja neviem posúdiť ....

Jána nepoznám- počul som viac krát jednu pieseň- vcelku zaujala - ale presne ako píšeš
JAN je JAN a KAREl bol KAREL ....
nechem - a ani netreba nič viac dodať

peťo zo sLOVEnska - KKK Praha

Na klubovej stranke sa už objavil príspevok okolo Rasťu,je tam i ten Nebeský koncert,je tam toho veľa veľa veľa preveľa a len sa tam treba pozrieť a straviť tam nejaký čas ak je afkt záujem : kryl kat.cz

A čo sa týka Jana Kryla - Braňo splietol si sa,Jana som mal možnosť vidieť na VHS z koncertu v Prievdzi či Bojniciach,neviem presne,videl som ho veľakrát v TV bedni a čítal aj jeho knihu čo som si kúpil po jeho koncerte v tatranskom mestečku Svit,no NIE,nezmenil som názor na neho.Karel je len Karel a Ján je Ján.Vadí mi u Jana napríklad to,že si pletie texty Karlové keď spieva a to není všetko....proste zatiaľ som mu neprišiel na chuť....

jogo - Do tej Novej Bane rád prídem

ale ako sa poznám -zabudnem na to-Viem.existujú aj kalendáre a "bonzbloky" dokonca už i mobily kde sa dajú poznačiť pripomienky ....
Pripomeňte mi to chlapci ešte :-)
Rozmýšľam nad tým nápadom čo som len tak "povedal do vetra".Myslím vydať knihu príbehov ľudí.Príbehov ktoré by mali spoločného menovateľa. Karla Kryla. Braňo & Peťo- vy zrejme máte kontakty na nejaké fankluby- či internetové stránky???-Čo tak hodiť takýto námet "do pléna" ???

Braňo - " Ťažko-Slovák " ... - Aj ja

sa teším na celý "Nebeský koncert KK " :-)
Ozaj ,Peťo - písal mi aj Ondra z Prahy , že je to fantastické - že by aj on chcel zažiť ten koncert.
Peťo mi poslal tip na "JoGo" noviny a som rád , že sú tu správni a Ľudskí "Človekovia" - ako vy ich nazývate :D
Tento WEB-BLOG je po viacerých stránkach naozaj zaujímavý a už ho mám takisto aj ja v záložkách , aby som za "pfč" nezaostával :-)
Keďže tu rozoberáme Karla Kryla - pozývam vás do Novej Bane dňa 20.11.2oo8
V miestnom kultúrnom stredisku budú v ten deň 2 koncerty Jána Karla Kryla - mal som pri ich organizovaní totiž prsty :-)
Ten vydal posledne CD : "Není bratr jako bratr".
Viem , že Peťo najprv nejako nevedel myslím nájsť cestu k Jánovi , ale po zhliadnutí jeho koncertu zmenil názor.Ak nebudem v tom čase v špitáli - môžeme sa tam stretnúť a porozprávať sa aj o tom nebeskom koncerte :-)
Svoju lásku - 6-strunovú španielku by som tam mal mať aj ja, ale k HLAS-u Karla Kryla sa človek môže iba priblížiť.Je nenapodobniteľný ... :-)
Tu je pár fotiek z toho CD :
http://jurasblog.uniquehost.org/2008/08/nen-bratr-jako-bratr-uvedenie-cd-jana.html

peťo zo sLOVEnska - jasnačka

neboj Jojo bude to,nejak som si nenašiel čas,ale bude to,a Braňo je fajn Krylovec už roky,poznáme sa,odomňa ma tip na JoGoViny....

jogo64 - :-) by bolo hádam aj na vydanie knihy

a celkom iste vcelku zaujímavú!- Myslím na knihu zostavenú "z obyčajných " ľudských príbehov, ktoré sa prihodili v súvislosti s počúvaním piesní K. Kryla.A keď sme už pri ňom- ak sem náhodou zablúdi peťo - chcem mu pripomenúť prepis toho Nebeského koncerttu KK - veľmi rad by som to tu už zverejnil :-)
Braňo inak som rád, že si sa tu takto rozpísal- lebo konečne je to tu kúsok živšie :-)

Braňo z Ťažko-Slovenska ... - No mňa

na škole takisto poznali ako "protištátneho" živla , ktorý ladí všetky zakázané stanice (RFE-VOA-BBC-DW...)
Mal som dokonalý zošit ( a dodnes ešte mám ) s podrobnými frekvenciami všetkých rozhlasových staníc.
Požičiavali si to odo mňa tajne a ja som za to dostal v roku 86-87 prvú kvalitnú kópiu LP-ka Karla Kryla na MG páske !
Bol som vtedy najšťastnejší ČLOVEK ! Karla Kryla som konečne počul spievať čistúčko - bez akéhokoľvek rušenia.
Ja som mal však výhodu - môj otec nebol nikdy straník , ale uznávaný a vážený doktor.A preto mi aj veľa veci prešlo ľahko.
Kto nepotreboval z učiteľov ťažko dostupné lieky ? ...
Ale jeden súdruh vychovávateľ ma neznášal a tak sa stávalo , že som na internáte občas čistil aj hajzle ...
V roku 88 robilo jedno dievča (študentka zahraničného gymnázia, al. obyčajného ? ) anketu o tom , čo si myslíme o uzavretých hraniciach - roku 1968 a pod.
Bola to je SOČ a súhlas nato jej dala jej učiteľka slovenčiny v B.Štiavnici.
Chodila s tou anketou po všetkých stredných školách a v B.Š. ich vždy bolo dosť.Bolo to vtedy najväčšie študentské mestečko v ČSSR.Cez školský rok plné - v lete mŕtvé ...
Keď prišla k nám do triedy (vidím to ako dnes - mali sme akurát hodinu slovenčiny s mojim obľúbeným učiteľom Paľkom U.) a rozdala papiere nestíhal som písať. Musel som si pýtať ďalšiu A4-ku :-)
Napísal som tam všetko otvorene , ale "anonymne" ( Podľa písma sa dalo zistiť všetko ...)
Ona nešla proti ČSSR - ani nechcela západného kamaráta - chcela len názory.
A tie potom zverejnila na Trojičnom námestí a to nemala ...
Vylúčili ju z ročníka a jej učiteľku , ktorá jej tú anketu dovolila takisto nejak potrestali - myslím , že jej odpadol nejaký predmet ...
Takže ako si "JoGo" správne napísal - kto nezažil už dúfam nikdy nezažije !!!
Apropós - žiačka mala potom myslím po 1/2 roku opäť možnosť pokračovať v štúdiu ...
Ale sú známe aj prípady , kedy sa za LP Karla Kryla aj sedelo v base.
No - sused si nebol istý susedom.
Ale ja už vážne teraz idem večerať ! :-)
Tak zase nabudúce :-)

peťo zo sLOVEnska - Karlík

Tak toto poznám,ako to bolo,čo sa dialo,je to ešte stále v pamäti,není to zmazané,to sa nedá resetovať asi už nikdy,je tam i hlavná cesta v mojom rodnom mestečku a na nej tanky a vojaci z ruska o pár dní to tu bude - 21.august 1968 a tak Karel Kryl k tomu tiež patrí a viem aké opletačky som skrz Karla mal i ja v tom čase pred "nežnou" revolúciou.....