Choď na obsah Choď na menu
 


útržky z pamätí - MDŽ

Bývala to veľká udalosť. Oslavovalo sa všade. V školách, na pracoviskách, doma i na verejnosti. V mestách i na dedinách. Všade samé kytice kvetov, usmiate tváre súdruhov, súdružiek a pionierov. A večer potom  paradoxne na každom kroku nejaký opitý muž ...

Začiatkom marca sme sa v takejto zostave – teda Slávka, Oto, Bohuš a ja predstavili v kultúrnom programe pri príležitosti osláv MDŽ. MDŽ – pre tých čo to nezažili – bol kedysi, za oných čias, tkzv. Medzinárodný deň žien. Bývala to veľká udalosť. Oslavovalo sa všade. V školách, na pracoviskách, doma i na verejnosti. V mestách i na dedinách. Všade samé kytice kvetov, usmiate tváre súdruhov, súdružiek a pionierov. A večer potom  paradoxne na každom kroku nejaký opitý muž ... Obrázok I napriek tomu to malo svoje čaro.

ako vidno z obrázku bývalo parádne veselo:-)

Až ponovembroví „majstri sveta“ tento sviatok nazvali prežitkom socializmu. A bolo po paráde! Miesto toho nám dnes doba priniesla výdobytok kapitalizmu v podobe Dňa matiek. Len ako k tomu prídu chudiatka tie ženy, čo v živote to šťastie – stať sa matkou – z akýchkoľvek dôvodov nemali. Nemyslím si, že to emdéžet  bolo nejaké extra choré výročie – či sviatok. Preto osobne nemám žiadny problém ísť s pravdou von   a priznať, že sme vystúpili v tomto programe. Dedinské oslavy MDŽ sa v tom roku uskutočnili v miestnom kine. V kine – ktoré neodmysliteľne patrilo k životu obce a bolo späté s množstvom nezabudnuteľných zážitkov našej partie. Natrvalo nám zostanú v pamäti vryté slová uvádzačky – pani Kohútovej : „Tykšie tam dole!“ – ktoré už len dopĺňala jednotlivými priezviskami. Hagara, Kaman, Dráb, Uríča atď. Stalo sa že občas trochu „prestrelila“, lebo dotyčný pán práve nebol prítomný. To sme ju vždy pekne opravili: „Ale Hagara je na vojne, pani Kohútová!“ – „Tak teda Dráb!“ - pohotovo zareagovala táto veselá osôbka. Keby ju bol niekedy spoznal Stanislav Štepka, tak populárna a obľúbená herečka Radošinského naivného divadla - Katarína Kolníková, by sa aj mohla začať „báť“.

 V ten deň – 8.3. 1988 sa však v kine nepremietalo. Pred plátno sa postupne postavili detičky z Materskej škôlky, potom žiaci Základnej školy no a napokon my. Udenáči. Bola to naša veľká, povojnová premiéra. Prišli sme na ňu s kyticou vlastných skladieb a s úpravou jednej detskej piesne. Volala sa „Mamičke“. V nej  sme sa zaskveli úžasným trojhlasom a vokálmi. To sa stalo pre nás v nasledujúcom období typickým a vďaka tomu sme aj bodovali počas našej krátkej, no úspešnej existencie.

a tu je dôkaz- S odstupom času sa mi podarilo dopracovať k obrázku Udenáčov - ktorý vtedy zachytil pán M.Dzina st.

Obrázok  

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Mima - Vdaka, Peter,

v mene vsetkych zienok...

Peter - Aspoň symbolicky...

...pár snežienok pre všetky ženy. Veď si to snáď zaslúžia...či nie?
:)))
takže...
snežienky pre žienky:
http://aktualne.centrum.sk/domov/regiony/foto.phtml?id=48426&cid=1176679

Iva - Azet

Tak na azet som ti aspon odpisala :-))

Iva - Krcmarik

Na azet pozriem, ale je fakt, ze som tam len raz za uhorsky rok :-))
No ak by si toho krcmarika nasiel... od tej doby som ho vlastne ani nepocula.

jojo - ľudofky tiež nejaké sú

nahraté v našom podaní :-) tak domácky nahraté
...neviem či aj krčmárik :-)-?
Iva - na azet som ti čosi písal ale chodíš tam asi tak zriedka ako aj ja :-)

Iva - :-D

Jojo, vieš, na čo rada spomínam? Kedykoľvek bola nejaká detská zábava, fašiangy a pod. hrávali sa rozne pesničky, také skor detské ako Krčmárik maličky a podobne. Nemáš je niekde doma v archíve? :-))

jogo - hej-ušiaci

a ušiačka jedna medzi nami
a nikto z nás veru ešte nebol hore bez ale hore S!
:-)
pekné časy to boli
...hore S...
:-)

peťo zo sLOVEnska - UCHA

Tak to teda ste fakt ešte také mladé ucha na tej fotografií...a ty Jojo ešte asi hore bez tam niesi...

peťo zo sLOVEnska - JEJDA

Ani som si nevšímol,že tie elektircké stožiare tak super blbnu na tom obrázku,až dnes som to zbadal.....a k tomu MDŽ,tiež mám kadejaké super foto spomienky na to obdobie osláv tohto krásneho sviatku našich žien,kde sa vždy ožrali nie len ženičky naše ale hlavne mužská časť!

Iva - super

Jestli najdes, budu rada ;-)

jogo - foto z tej akcie

-rád by som pridal i jeden obrázok z tej akcie , ale akosi ho nemôžem vypátrať v mojom fotoarchíve.Ak sa nájde- hneď bude tu! :-)

Iva - jeeeee

Jo, bylo mi skoro sedm let, ale pamatuju se :-): sice uz ne konkretni program, ten se mi z pameti nejak ztraci, ale spousta utrzkovych vzpominek mi v ni zustava.