Choď na obsah Choď na menu
 


ZA ROKOM 2008

Zastavenie na prahu nového roka a malé obzretie za rokom minulým.

Pár najzaujímavejších momentov a zážitkov v ňom. Udalostí veselých a príjemných, ale aj tých, ktoré by som najradšej vymazal, keby to bolo možné ....

Tak to máme za sebou.

Rok 2008 je minulosťou, rovnako i tá naša slovenská koruna...Aj keď ešte pár dní ju budeme prehadzovať v dlaniach a posúvať predavačkám, vodičom autobusov a bankovým úradníkom. Možno trochu nostalgicky budeme hodnú chvíľu spomínať aj na ten uplynulý rok, aj na tie naše korunky.

Nový rok 2009 je teda pred nami a tak hlavne tam by sa mali upierať naše pohľady.

Na rozhraní dvoch rokov sa však zvykne bilancovať.

Tí trúfalejší nájdu aj kus odvahy- zastaviť sa, obzrieť sa trochu za seba a zamyslieť sa nad tým čo bolo.

Čo nám ten uplynulý rok dal a čo vzal...

Ten môj nezačal teda práve najpríjemnejšie. Objavili sa nejaké zdravotné ťažkosti a viaceré vyšetrenia nedávali príliš optimizmu do ďalších dní...Skôr naopak. Ťahalo sa to takmer trištvrte roka a na konci celej tej perepúte vyšetrení a depresívnych stavov, bolo potvrdenie starej známej pravdy. Čo ťa nezabije – to ťa posilní.


Nikto mi neverí (časť) from Jojo Gocman on Vimeo.

Bola to možno „škola“ na to, aby som pochopil isté veci a súvislosti nášho bytia a žitia. Dnes viem, že tolerancia a isté pochopenie zo strany nášho okolia – v čase keď nás bolí duša -je takmer nulová. Žiadna.

Empatia – pre väčšinu národa neznámy pojem. Jednoduchšie je pozerať sa na človeka, ktorý trpí bolesťou či nepokojom duše, ako na cvoka. Nikoho za to neobviňujem, ani neodsudzujem. Myslím, že také správanie je asi prirodzené a v podstate asi aj normálne. Je to o tom, že hladný sýtemu nikdy neuverí.

 

Obrázok Aby som však uplynulý rok nemaľoval príliš čiernymi farbami, musím povedať že bolo v ňom dostatok svetlých okamihov. Zvláštnych momentov, silných zážitkov spojených s návštevou niektorých miest, či stretnutí so  zaujímavými ľuďmi.

Obrázok

Na prelome apríla a mája počas návštevy rodiny v Spolkovej republike Nemecko som videl hneď niekoľko zaujímavostí, ktoré v našich zemepisných končinách ťažko hľadať.

Obrázok

 

 

Kúpeľné mesto Urach, Múzeum Mercedesu v Stuttgarte, park v Ludwigsburgu, či zámok Hohenzolern.

 

 

Z leta minulého roka sa mi do pamäti vryl neobyčajný zážitok z malej cyklotúry. Opísal som ho v príbehu nazvanom  O TROCH ZHAVRANENÝCH BRATOCH a uverejnili ho aj regionálne noviny MY- Prieboj

 

Obrázok

 

 

 

13.septembra ma v rámci kultúrneho programu tužinských hodových slávností veľmi milo prekvapil Peťo Kršiak. Počas jeho bloku zaznela jedna už takmer zabudnutá pieseň, na ktorú som kedysi dávno urobil text. Bol to fajn pocit – počuť nečakane svoje malé dielko. A tak úplne spontánne vznikol aj klip ŠÍPKOVÁ RUŽENKA.

 

Posledný septembrový víkend sa konal v Čičmanoch 3.ročník celoslovenského stretnutia fujaristov. Jedinečné podujatie – festival rodinného, či kamarátskeho typu, ktorý si právom zaslúži prívlastok so srdcom na dlani. A tu je krátka ukážka z bohatého programu.

ĽH POKOŠOVCI a V.Bodnáriková - BÝVALO MI DOBRE


Bývalo mi dobre from Jojo Gocman on Vimeo.

 

Z novembra mám dva silné a výnimočné zážitky.

5.11. 2008 som mal tú česť zúčastniť sa premiéry novej hry Radošinského naivného divadla Niekto to rád slovenské. V týždni po predstavení vo mne silno rezonovala nosná myšlienka predstavenia „Počuje ma niekto“ a svoje prvé dojmy som zhrnul do príspevku v "blogovinách" - NIEKTO RÁD ...NAIVNÉ

 

Druhý netradičný novembrový zážitok bol z účasti na natáčaní priameho prenosu SLÁVIK 2008. Dojmy z neho som v skratke opísal v rubrike O TOM POTOM. Snáď najviac na mňa zapôsobila premiéra novej piesne Jany Kirschner, ktorá je zároveň ústrednou melódiou z pripravovaného slovenského filmu POKOJ V DUŠI.


Pokoj v duši from Jojo Gocman on Vimeo.

 

Na sklonku roka potešila – a verím že nielen mňa – informácia o tom, že v tom novom roku, sa po troch rokoch pauzy, u nás opäť uskutoční festival COUNTRY FOLKOVÁ TUŽINA.

Posledným vynimočným zážitkom starého roka bolo opätovné vzhliadnutie úžasného filmového príbehu ZELENÁ MÍĽA. Tu je jedna z jeho najsilnejších a najdojemnejších scén.


Zelená míľa - posledné prianie Johna Coffeya from Jojo Gocman on Vimeo.

 

V roku 2008 nás neminuli ani tie najnepríjemnejšie momenty z neprijemných. Boli spôsobené odchodom niekoľkých dobrých a  výnimočných ľudí.  Niektorých všeobecne známych – ako napr. pán Michal Dočolomanský , s ktorým sme spolu s našou kapelou mali tú česť kedysi účinkovať v jednom programe. Ale aj takých bližších známych ako napr. bývalý starosta našej obce – pán Dušan Škutéty. Najviac však mnou otriasla  smrť výborného kamaráta a skvelého textára Rasťa Havaldu.


ZVONY pre Rasťa from Jojo Gocman on Vimeo.

 

Toľko teda moje obzretie sa za starým rokom 2008.

Verím tomu, že v tom novom roku, - v roku 2009 , napriek avizovanému strašiaku svetovej finančnej krízy, zažijeme podstatne viac tých pekných a príjemných zážitkov, ako smutných a neveselých.

Prajem Vám všetkým veľa šťastia, lásky, pohody a vo vašom okolí dostatok dobrých priateľov a ľudí voňajúcich človečinou!

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

peťo zo sLOVEnska - Enem tak...

...tož doma som,vrátil som sa z tatroch a pil som jak za troch,brúzdal s foťákom okolím a fotil zrakom sokolím,doma som a rád som,že všetko funguje a chodia sem nový človekovia s veľkým Č ako som si mohol prečítať a tak len tak ďalej a ak bude Jojo mať chvíľku času,objavia sa tu tie nové tatranské fotografie....

jogo - Vitaj Peťo!

po Peťovi z Holíča- aneb zo sLOVEnska - ako on zvykne tiež písať - si tu druhý prispievateľ tohto mena :-) Asi bude tiež rád, že sa naše rady rozšírili - a bude tu zas trochu viac prispievateľov. Lebo svojho času sme si tu dopisovali len my dvaja. Potom pribudla MIMA, ale tá sa akosi od nového roka neozvala....
Tieto stránky mali pôvodne niesť aj ten názov (ČLOVEČINA)- ale nestalo sa.... Teší ma, že i napriek tomu, ju tu ľudia nachádzajú. Asi by jej to moc nesvedčalo (tej človečine)- keby sme tu vykrikovali : S ČLOVEČINOU NA VEČNÉ ČASY A NIKDY INAK! atd a pod. :-)

Simply Pet - Frenky sorry!

Franky ak tam zhora čítaš tieto riadky, tak sorry,
moc ma mrzí, že som Ti nebol dať posledné adios, pred Tvojou cestou na Orliu lúku, ale fakt som nevedel že už si si kúpil jednosmerný lístok na cestu tam. Nikto nedal vedieť.
Ešte raz sorry, určite sa ešte stretneme a potom si spolu zaspievame nejakú z tých tvojich. ... a Marcelových. Ten už podľa toho, čo počúvam stojí pred pokladňou s hrsťou plnou drobných na lístok...
Takže Frenky nie zbohom ale dovidenia!!!

Simply Pet - Ahoj Človekovia s big Č

Konečne som našiel tu správnu website kde zisťujem, že Človekovia ešte nevymreli a aj v tejto džungli, v ktorej sme sa ocitli nie celkom vlastnou vinou /aj vďaka davovej psychóze z pred už skoro 10 rokov - "to je ono, to je ono", štrgi, štrngi klúčami/ veď vtedy "Sľúbili sme si... / čo všetko sme si už odvtedy nasľubovali sami sebe a čo všetko už odvtedy bolo nasľubované nám - sľuby sa sľubujú a .../, že aj v tejto džungli sa okrem predátorov, pripravených vždy a všade rozthať na kusy všetko okolo, nájde kus človečiny. Aj keď je to už síce druh na vymretie, nebolo by od veci zapísať ho do červenej knihy, ešte stále chválapánu akosi žije, či skôr živorí alebo skôr horkoťažko prežíva /rýchlo ma nenapadne vhodný výraz.
Jojo vďaka Bohu, že si opustil naše rady /elektrika Ťa aj tak nikdy moc nebavila/ a začal si sa venovať hlasu svojho srdca.
Nech Ti to vydrží čo najdlhšie. God save you a long time
Ak môžem a buden vedieť ako, rád Ti pomôžem.
Ozvi sa na pkurek68@gmail.com
Síce sa stále venujem zarábaniu /teraz už/ € ako elektrikár, ale aj s webom, mailom a pod. výdobytkami 21. storočia si dokážem hravo poradiť.
Vyrastali sme spolu ako teenage-ri, poďme spolu aj ako ...dsiatnici.
Renka / veď Ty vieš čia/ aj Tebe vďaka, že si ma sem nasmerovala.

jojo - a ešte čosi :-)

Pobavila ma Peťová štylizácia:
"Ten kto tu chodí roky,vie ... "
Neviem presne od kedy tieto moje- či vlastne naše JOGOVINY fungujú, ale ak sa matne dobre pamätám - a Archív tu na stránke to potvrdzuje - prvé príspevky som sem vkladal v apríli 2008 ...
to len na margo tých rokov
Nie sme my veru ešte takí starí! :-)
nemáme ešte ani jeden celý rok!
Ale na deň vtákov to môžme osláviť :-)))

jojo - je to typické

Peťo čo píšeš o tých zástupoch
My to máme asi v krvi. Veď aj s tými eurobalíčkami to bolo tak. Neviem- nechápem prečo a načo sa ľudia museli tak predzásobovať.
Alebo mi snáď niečo ušlo - keď sa mi neušiel ani jeden balíček?
zas a znova mi to konanie pripomína nejaké to zvieratko ... :-)Aj sa mi vybavil jeden zabudnutý textík piesne- čo tu asi ešte nemám zverejnený :-)

Mima - Peto, pekne si to napisal,

vdaka za prianie i za to, ze sa tu rad zastavujes a mnohym tieto stranky obohacujes.
POZEHNANY NOVY ROK !

peťo zo sLOVEnska - BILANCOVANIE

Tak zhrnul si to v kocke dobré.Ten kto tu chodí roky,vie o čom je tu vyššie reč.Takže gratuľujem a držím palce,nech tieto JoGoViny vydržia aspoň zase jeden rok.Tak nech nás sprevádza rokom 2009 pokoj,kľud,láska a to zdravie nech sa snama kámoši neustále a stratí sa v nás chamtivosť a ta taká blbosť ľudská akú som videl včera tu v našom meste - fronty Človekov v rade ako za totáčov,no nie pred potravinami na madarinky či toaletný papier,ale pre šporiteľňou a VUBkou,proste sa musí rozum zastaviť keď to vidíš ako tam mrznu a čakajú na Eura!Tak Jojo,Mima a zvyšok človekov čo tu občas zablúdia - prajem čistý obzor a plachty napnuté....

Mima - DAKUJEM

VELMI PEKNE -Qô-:-))

jojo - Vďaka Mima

aj ja ti želám v tomto novom roku dni plné slnka na oblohe aj duši :-)

Mima - Vdaka za uprimnost a otvorenost

v rekapitulacii udalosti uplynuleho roka.
Je obdivuhodne,Jojo, ze aj napriek svojim starostiam, sklamaniam i zdravotnym problemom mas silu povzbudzovat inych a rozdavat sa.
Prajem Ti, aby Ti Pan casu stedro naplnil tento rok svetlymi okamihmi.