Choď na obsah Choď na menu
 


KONCERT BLACKMORE´S NIGHT

Vo štvrtok 12.februára 2009 sa v bratislavskom PKO uskutočnil úžasný koncert famóznej kapely BLACKMORE´S NIGHT. Po všelijakých peripetiách- keď sa zdalo, že sa tam nedostanem - sa mi to napokon podarilo! :-) Vďaka Elenke a Mirkovi Furstenovým som zas bohatší o jeden krásny zážitok.

Pôvodne som chcel návštevníkom týchto stránok opísať dojmy z koncertu,no pri pokuse hodiť čosi do stroja som zistil, že tie dojmy sú neopísateľné. To skutočne musí človek zažiť, aby bol v obraze... :-)


Home again Blackmore´s night from Gocko on Vimeo.

Takže aspoň pár nesúvislých myšlienok.

Koncert to bol skutočne fantastický!Taký nezažiješ každý deň....Taký naozajstný - s veľkým ká. :-) Do PKO sme dorazili tesne pred začiatkom koncertu.Pri vchádzaní do už takmer plnej sály ma "uzemnil" oznam organizátorov - predovšetkým dôrazné upozornenie o zákaze fotografovať. Viem. Bežná vec na koncertoch a v podstate som s tým aj rátal.... No fotoaparát vo vrecku nohavíc ma celý čas potom omínal :-) Ale odolal som pokušeniu skúsiť to risknúť a porušiť zákaz.

Tak som teda tentoraz bez fotodokumntácie. Jediný dôkaz o tom, že som bol naozaj pri tom je táto vstupenka

Obrázok

Všetci členovia tohto skvelého zoskúpenia podali excelentný výkon. Samozrejme dominantné postavenie  mal Ritchie Blackmore so svojimi gitarami a jeho manželka Candice Night so spevom a rôznymi starodávnymi píšťalami. Candice je fantastická speváčka. Uvedomil som si to hlavne v momente, keď počas piesne- v sólovej medzihre - spontánne komunikovala s publikom.Neskutočne ako dokázala priamo s nenúteného smiechu prejsť plynule do spevu! Také niečo asi málokto dokáže. Mám na mysli fakt, že ten spev pritom aj ladil! :-) Nepochopiteľné kúsky stváral aj bubeník. Doteraz mi to akosi nejde do hlavy. Počas jedného jeho sóla - kedy zostal na pódiu 1-2 minúty sám, som mal pocit, akoby mal ten človek minimálne 4 ruky a 4 nohy. :-) Viem aj technik s aparátom dokáže divy, ale to čo sa udialo, asi žiaden zvukár nezachráni. Počas toho divokého sóla sa uvolnila jedna činela. :-)A tam sa ukázala tá obrovská zručnosť a profesionalita! Kto sa na bubeníka  nepozeral - ani nič nezbadal. Jednou rukou zachytil uvolnenú činelu- podal ju za seba technikovi, čo sa tam odrazu "zjavil" - ten ju hneď pripevnil späť. To všetko sa odohralo v zlomku niekoľkých sekúnd a bez akéhokoľvek zaváhania, či prerušenia hry... Akoby sa nič nestalo :-)

V tieni týchto troch nezostali ani ďalší muzikanti a skvelo dotvárali ohromnú atmosféru koncertu. Basák v čarodejníckom klobúku nezabudol zatlieskať publiku po každej piesni.Klávesák dokázal tiež pekné čary na svojich nástrojoch. V závere jedného svojho "prelúdia" sa mnohí v sále otáčali že komu to zvoní mobil....:-). Tento človek mal aj úžasný hlas- škoda, že ho nebolo počuť viac. Myslím častejšie. O viachlasy a vokály sa starali aj hráčka na husle & píšťaly a tiež píšťalkár a gajdoš.

A tu je jedna z piesní ktorá mi na koncerte chýbala.Miesto nej však zazneli 2-3 kúsky peknej hardrockoviny ...


Dieťa času Blackmore´s night from Gocko on Vimeo.

PKO včera veru pri niektorých kúskoch ani nedýchalo. A keď dýchalo, tak jedine stredovekom.Renesančná hudba tam bola okorenená aj parádnym tvrdým rockom.Akoby klasik povedal : "Přiměřene!"

Ešte nesmiem zabudnúť na scénu.Bola tvorená meniacimi sa statickými i pohyblivými obrazmi, ktoré sa premietali na pozadí.V súhre so svetlami to bolo ozaj veľmi pôsobivé a fascinujúce. Raz sme sa ocitli na rozbúrenom mori, raz v zelenom lese a raz na vrcholkoch skalistých hôr. Inokedy bola v pozadí jasná obloha, ktorá sa zmenila na oblohu so zapadajúcim slnkom, či nočnú s množstvom iskrivých hviezd....

Ako sa dnes všade spomínajú a propagujú nizkoenergetické domy a tiež aj nizkoenergetické jedlá a nápoje, ja chcem každému vrelo doporučiť návštevu takéhoto koncertu.

Mám na ne označenie vysokoenergetické.

Dokážu vás nabiť neskutočnou dávkou energie. A to asi každý z nás z času - na čas potrebuje.

Alebo je tu snáď medzi nami nejaký "perpetum mobile"?

 


Soldier of fortune from Gocko on Vimeo.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

peťo zo sLOVEnska - ELE

Tak to ma teší,že si nebanovala,že si sa nechala nahovoriť a šla si na koncert,viem o čom tu píšeš,nevidel som ich nikdy na živo,ale taký istý pocit mám pri počúvaní ich albumu....

jogo - :-)))

ela vďaka!
:-)
to na divočinu by som sa ani ja nedal nahovoriť :-)))

ela - prekvapenie

Ja som tam bola. Keďže uvedenú skupinu som nepoznala a mala som tam ísť ako šofér, moje pocity boli - otrava, ale čo človek nespraví pre milovaného manžela a dobrého kamaráta. Aké bolo moje prekvapenie, keď to nebola žiadna divočina, ale hudba, z ktorej mi behal mráz po chrbte. Mňa fascinovali skôr tie rytmické pesničky a skladby, ale aj tie pomalé mali čosi do seba. V každom prípade som o niečo bohatšia.

peťo zo sLOVEnska - ok Mima

ja som rád,že Jojo vôbec JE a ty si s nama stále taká skalná dopisovateľka!

Mima - Tesim sa, ze ste, Peto i Jojo,

v zdravi vsetko absolvovali, jeden cestu za krasou nasich drahych Tatier, druhy zase tento superkoncert
a dakujem, ze sa s nami o tieto svoje prezivania viete bratsky podelit.:-)

jogo - :-)

v krátkom čase tu pridám video piesne ktorá mi na vystúpení v PKO chýbala

peťo zo sLOVEnska - Som doma z Tatier

A mám teraz plnú schránku kadejakých super meilikov a medzi nima i tento od Joja a tak ako som čítal tie riadky tu vyššie,ako keby som tam sedel s ním a normálne mi mravce lozili po tele,poznám Blackmores Night a mám aj jeden ich album a tak viem o čom je reč a som rád,že aspoň takto sa snama Jojo podelil so svojím super zážitkom z koncertu....