Choď na obsah Choď na menu
 


FONTÁNA PRE ZUZANU

Ak som po návšteve posledných kultúrnych podujatí - koncert Blackmore´s night a predtým po premiére hry RND - Niekto to rád slovenské tieto spomínané lahôdky všetkým vrelo odporúčal, tak dnes - po vzhliadnutí muzikálu Fontána pre Zuzanu, by som najradšej urobil pravý opak.

Ak si nechcete pokaziť pekné spomienky - viažuce sa hlavne ku filmovej jednotke Fontány, tak na návštevu muzikálu radšej zabudnite! Nepreháňam a dúfam ani nezveličujem. Tuším že to nie je môj štýl. Dnes - pondelok 23.2.2009 som s nadšením zamieril do bojnickej emkaesky, kde o 18.00 hodine začala zájazdová verzia muzikálu Fontána pre Zuzanu.Neviem, či boli moje očakávania až také veľké - že som teraz z toho  tak veľmi sklamaný....-?

Už pri úvodnej scéne sa mi to začalo javiť tak, že dámy a páni z veľkomesta prišli vidiečanom "ukázať" ako sa robí kultúra. 

Pravdepodobne však nie tam u nich, ale zrejme tu u nás...

Lebo za celkový dojem by ich v Blave s takýmto umením celkom iste vypískali. Pravdupovediac mal som viac krát tú potrebu to tiež urobiť.

Myslím vypískať ich.

Nechcel som sa však strapňovať. To tuším tento večer prináležalo v Bojniciach iným....

V čomsi mi to pripomínalo náš niekdajší AMADIS (Amatérsky divadelný súbor, ktorý istý čas fungoval u nás na dedine a s láskavým dovolením pána Štepku, sme vtedy hrali legendárneho Jááánošíííka). Fontána mi ten náš AMADIS pripomínala hlavne zvukovou réžiou - či ozvučením. My sme pre rokmi nič také nemali. Žiadne mikroporty, nijaká zvuková aparatúra s technikom.

Na Fontáne v Bojniciach dnes muzikáloví herci mikroporty mali.Aj aparatúra tam  nejaká bola.Dokonca za mixážnym pultum - dnes už aj s neodmysliteľným pécečkom - sedelo zopár technikov....Výsledný efekt však bol taký, že muzikál celý čas budil dojem, akoby za tým mixpultom nesedel nikto!

Alebo zodpovedných zvukových majstrov skolila chrípka a tak za mix posadili nejakých chalanov z ulice. :-) A tí sa podľa všetkého zvučeniu rozumeli ako... hus do piva.

Skutočne nepreháňam.

Na zvuku počas celého predsatavenia títo majstri pokazili čo sa dalo. Ba dokonca aj to čo sa už nedalo - aj to pobabrali. Bolo mi veľmi ľúto speváčok-spevákov, ...alebo herečiek - hercov??? Výkony herecké aj spevácke neboli príliš presvedčivé. - Ale snažili sa. Robili čo mohli.

A technici im to systematicky kazili.

Takmer každučkej piesni chýbal úvod. Herci prichádzali zvyčajne so zákulisia už so spevom, no počuť a trošku aj rozumieť ich začalo byť až podstatne neskôr.Asi až po tom ako si zvukár uvedomil, že čosi treba urobiť. Aparatúra nahúkavala, napískavala ako keď sa u nás opravuje obecný rozhlas. Vrchol bol, keď pri nádhernom duete Dvaja, spevákovi úplne "odišiel" jeho mikroport. Zachrániť situáciu sa pokúšal Martin Madej, ktorý akrobatickým kotrmelcom bol vo chvíli pri nešťastnom hercovi a podržal mu svoj moderátorský prenosný mikrófón. Vzápätí však aj ten vypadol a tak sa podobným spôsobom snažil pomôcť druhý z hercov-uvádzačov.Dopadlo to však rovnako ....

Zvykne sa hovoriť: Keď sa darí - tak sa darí...

Alebo tiež aj : Koniec dobrý - všetko dobré.

V Bojniciach však tým nešťastníkom vo Fontáne ani ten koniec akosi celkom nevyšiel.

Ak ma pamäť neklame záverečnú pieseň Voda čo ma drží nad vodou spievalo 6 -7 mužsko-ženských dvojíc. Bolo to celkom fajn - niektoré speváčky si časom zvykli, že mikroporty si musia trochu rukou pritláčať k ústam- aby im bolo dobre rozumieť.Niektoré časti piesne sa zdali už byť asi nad ich rozsah.

Po skončení piesne vstúpil na scénu Martin Madej- chcel povedať asi nejaké rozlúčkové slová- no mikrofón ako na potvoru zas nešiel. Miesto toho sa ozvala znova časť Vody, čo má držať nad vodou. No mňa už viac neudržala ani v sedadle hľadiska bojnického MsKS. Odišiel som skôr ako začala klaňačka. A to sa mi ešte nikdy nestalo...A dúfam, že už ani nestane.

 

PS:

Mená ktoré sú podpísané pod týmto muzikálom - Karol Vosátko, Vašo Patejdl, Pavol Rusko,Dano Dangl,Peter Janků, ale aj kvalitní páni textári piesní - Boris Filan a Jozef Urban boli pre mňa pre predstavením zárukou vysokej kvality.

Teraz som fakt na pochybách a neviem, čo si o tom všetkom myslieť.

Dúfam len, že pre produkciu tohto muzikálu bolo bojnické vystúpenie dostatočným poučením, a že sa aj keď v skrátenej- zájazdovej verzii Fontány už nič také nezopakuje.

a tu je niekoľko ohlasov na túto moju kritiku - z kruhov blízkych zvukárom ....

 1. kritika to vie kazdy
  mily autorko, som rad ze ste nas nazval chlapcami z ulice i ked mame za sebou viacero rokov pri zvukovej technike.Mrzi ma ze nikto nebol spokojny zo zvukom, mikroportami no proste s nicim no ako si stihli nasi cteny navstevnici vsimnut, v druhej polke predstavenie nebol ani jeden problem zo zvukom ani jeden port nevypadol ,A CIM TO BOLO? mikroporty su totiz bezdrotove. a kedze asi NKTO nerespektovat vypnutie mobilnych telefonov,mohl sa aj roztrhat ale signal nemali.v druhej polke uz pani riaditelku zopar navstevnikov aj posluchlo a problem ako ste si mohli vsimnou nebol. dalej sa pridte niekedy pozret na zvukovu skusku vasi Umelcov!. verim ze sa velmi zabvite. Dalo by sa to nazvat frasko ak nie ina a horsie. chcel osm napisat viac ale myslim ze to nema cenu na slovensku stale plati ked je zly zvuk moze zato zvukar. A vo vasom pripade ta particka chlapcov z ulice.
  publikované: 24.02.2009 13:13 | autor: babrak (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. sa ospravedlňujem
  ak som sa niekoho mojim komentárom včerajšieho muzikálu dotkol. Verte mi nepísal som to preto aby som niekoho naštval- ale naopak- písal som to preto, že nahnevaný som bol ja...Aj pár okolosediacich. To čo píšete - je v podstate fakt- že po prestávke už tie problémy neboli až také. Možno až na ten úplný záver- ale tam to nakoniec možno ozaj ( a bez irónie) malo tak byť- To neviem....
  Skutočne neviem o tom, že by pani riaditeľka NA ÚVOD predstavenia žiadal o vypnutie mobilov. Je to možné- že mi to uniklo. Viem len o tom, že cez prestávku už tú žiadosť dosť dôrazne vyslovila....
  Pochopte ma, že ja nie som žiadny kritik- iba obyčajný návštevník divadla, či muzikálu- a mám snáď nárok povedať aj nepríjemné fakty o tom čo a ako bolo. Verte mi, že sto krát radšej by som sa o Fontáne vyjadroval len v pozitívach! Želám vám vo vašej práci veľa úspechov a spokojných divákov!jogo
  publikované: 24.02.2009 13:56 | autor: jogo (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. koniec koncov
  chcel som napisat komentar ale iste mate svoj nazor a ani vam ho neplanujem menit.nikto nemoze nikoho nutit do zvukovky ale vysledny zvuk potom za vela nestoji. v pripade mikroportov je to nutnost spravit kvalintu zvukovku. bohuzial niekedy je to zatazko s ludmi. ku vasmu komentaru na stranke. nemyslim ze krivdite zvukarom, len ste ako divak nemohol sledovat aj tu show ktore predchadzala vystupenie. myslim ze by ste pochopil ovela viac suvislosti aj zo "zbabranym" zvukom. prajem vam vela kvalitneho zvuku na akciach :) a mimochodom ja som nebol zvukova rezia ale mal som k nim blizko:)
  publikované: 25.02.2009 19:09 | autor: bb (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. mám tomu rozumieť tak
  že páni umelci odmietli zvukovú skúšku?- či ako?
  to by ma teda ozaj zaujímalo...
  hmmm
  človek ked nevidí do vnútra vecí a zákulisných záležitostí si môže vytvoriť aj trochu krivý obraz o skutočnostiach
  jogo
  publikované: 25.02.2009 19:23 | autor: jogo (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. Chlapec z ulice
  nerád by som aby to vyznelo tak, že obhajujem zvukárov, ale bolo tam toho viac:
  Vzhľadom na to, že predstavenie bolo vypredané a ku každej sedadlovej rade bolo z oboch strán pridávané po 2ks stoličiek, jediné voĺné miesto pre zvukovú réžiu bolo priamo pod javiskom 1,5 metra pred pravou stranou P.A.!!! Pri všetkej úcte takýto formát predstavenia sa nedá zvukovo režírovať keď po celú dobu
  predstavenia do vás priamo pumpuje 1500W. V tom prípade nemáte reálny odhad čo sa deje v sále 10 metrov vedľa vás alebo v strede sály.
  Čo sa týka spätnej väzby za celé predstavenie bola 2x pri spoločných piesňach, ktorá vznikla tým že sa učinkujúci postavil priamo pred bedňu P.A. a v tom pripade sa "nahúkaniu mikrofónu" zabrániť nedá.
  K väčšiemu výpadku mikrofónu došlo v prvej časti predstavenia pri piesni, ktorú spieval "Picasso", nešlo o technickú chybu, mikroport bol aktívny. Okamžite mu bola poskytnutá od "moderátora" hand-ka, ako bolo spominane v pripomienke, ktorú v tej chvíli moderátor odskušal a išla, ale pri "Picassovi" sa správala ako vypnutá. To isté sa zopakovalo aj pri druhej hand-ke. Takže nešlo o technickú chybu, ale o umelcovo zaváhanie.
  Je pravdou, že za zlý zvuk, je vždy zodpovedný zvukár, ale nie vždy to v plnom rozsahu aj platí. ..ale koniec koncov, niekto si to odniesť musí, tak prečo nie zvukár!!!
  publikované: 26.02.2009 20:46 | autor: Chlapec z ulice... (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. dnes už mám trochu nadhľad
  a mrzí ma že som tu tých zvukárov tak moc zvozil :-) teraz každým dňom zisťujem, že nemajú na tom až taký veľký podiel "viny" ... :-)
  sa ospravedlňujem- že som bol - tuším že aj neprávom moc kritický...
  Pravdupovediac - to umiestnenie mixpultu sa mi tiež zdalo nevhodné ... Ale zrejme pre veľký záujem diváctva sa robia aj takéto nie moc dobré "kompromisy"
  Nechcem už moc do toho všetkého múdrovať - ale asi tí čo sú za produkciu muzikálu "na cestách" zodpovední by sa mohli z tohto poučiťa dobudúcna sa podobných vecí radšej vyvarovať
  publikované: 26.02.2009 22:00 | autor: jogo (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. Nechcem obhajovať zvukárov,
  ale zhodou okolností sa mi podarilo zúčastniť sa aj na zvukovej skúške predstavenia. Tá zvukovka skôr pripomínala zo strany UMELCOV karneval na ZŠ, ako generálna príprava na predstavenie. Bolo tam všetko čo ku karnevalu patrí, dokonca aj hranie futbalu na javisku počas zvukovky. Potom tá komunikácia je naozaj ťažká....
  A dovolím si ešte trochu reagovať na prvého kritika.

  "Vrchol bol, keď pri nádhernom duete Dvaja, spevákovi úplne "odišiel" jeho mikroport. Zachrániť situáciu sa pokúšal Martin Madej, ktorý akrobatickým kotrmelcom bol vo chvíli pri nešťastnom hercovi a podržal mu svoj moderátorský prenosný mikrófón. Vzápätí však aj ten vypadol a tak sa podobným spôsobom snažil pomôcť druhý z hercov-uvádzačov.Dopadlo to však rovnako ...."

  Mikroport bol aktívny taktiež aj moderátorský prenosný mikrófón. Jednoducho si UMELEC povedal že svoj spevácky výkon obohatí TICHOM. Pre tých čo nechápu, jednoducho nespieval.


  "Bolo to celkom fajn - niektoré speváčky si časom zvykli, že mikroporty si musia trochu rukou pritláčať k ústam- aby im bolo dobre rozumieť"

  K tomuto len toľko, skús telefonovať zo svojim mobilom tak, že budeš rozprávať mimo mikrofón alebo ho budeš mať 30cm od úst a budeš prekvapený že na druhej strane ti bude rozumieť každé piate slovo. Jednoducho mikroport musíš mať čo najbližšie k ústam a je to iba vec umelca aby si to ustrážil.

  Zvuk naozaj nebol dobrý, ale treba sa zamyslieť aj nad tým či boli vôbec na to aj vytvorené dostatočné podmienky. Lebo boli by ste prekvapený že to mohlo dopadnút ešte horšie...
  publikované: 27.02.2009 12:37 | autor: pozorovatel (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. ja sa už nebudem vyjadrovať
  dnes ozaj človek nevie čo je čierne a čo biele....
  O ďalších farbách spektra nehovoriac.....
  Pointa- aby som to celé skrátil a uzavrel :
  - ja som divák- zaplatil som si vstupné -
  (môžme polemizovať o tom či bolo nízke-vysoké-priliehavé....)
  - ja som chcel iba vidieť a počuť tomu vstupnému zodpovedajúci výkon
  nestalo sa...
  dôvody a príčiny ma v podstate nezaujímajú


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

jogo - ozvali sa dotknutí zvukári

toto isté som zverejnil aj na svojom blogu - pravdy.Reagovala an to aj iná nespokojná navštevníčka, ale aj jeden zo zvukárov ....Že vraj im krivdím
http://jogo64.blog.pravda.sk/detail-ako-v-bojniciach-fontanu-pre-zuzanu-dorubali.html?a=372fa95ed59a39fcb6982d411cff1f92

Peter - A ja som plakal...

...že som nezohnal lístky, lebo som chcel vidieť špičkový slovenský muzikál u nás na "lazoch" za symbolickú cenu pouhopouhých 20€. Teraz som rád, že som tých 20€ ušetril a priplatím si ešte raz toľko a pôjdem si to pozrieť niekde do väčšej dediny, napr. Žiliny alebo Zvolena, príp. "pažravej" pri Zvolene.

jogo - nechcel som ...

nikoho odradiť...Napísal som len svoje dojmy.Inak čo sa týka príbehu dominovala tam téma z filmovej jednotky. Objavili sa však aj piesne z dvojky a trojky.Zazneli aj úplne nové piesne - na prvé počutie boli vynikajúce- teda až na to, že pri tej úvodnej- bol otrasný zvuk- veľa slovám nebolo rozumieť.Moderátori sa to snažili zakryť tým, že vraj to tak malo byť....Keby to nebolo potom pokračovalo aj ďalej - aj by som im uveril :-)

peťo zo sLOVEnska - ODRADIL SI MA

Tak ako som si prečítal tie riadky tu vyššie,tak som sa úplne sklamal a odradil si ma,už nemám záujem vidieť tento domáci muzikál a prekvapujú ma tie tvoje postrehy a pocity,v ukážkach v telke to vyzerá špičkový muzikal a tak neviem,tie zvučné mena z autorekej dielni teda nejak nepochopili čo je muzikál a videli v tom asi iba veliké eurozisky do svojích euromiešcov.Takže záverom môjho komentárika Jojo - dík za info,boli by to teda zbytočné vyhodené euráče,ktoré môžem použiť radšej na nejakú starú klasiku Radočincov....