Choď na obsah Choď na menu
 


DESMOD & KALINKA v Terchovej

Rusi - v početnej asi stotridsaťčlennej skupine to spustili na nás takmer na minútu presne!

41 rokov aj desať dní PO ... - o 17-tej hodine zahájili strhujúcu paľbu.Naproti nim podstatatne početnejšie zastúpenie slovače - od Hornej Nitry, cez Turiec, časť Liptova, Oravy až po Považie - odhadom vari 5 až 6 tisíc mužov, žien aj detí odpovedalo neutíchajúcimi salvami potlesku, dupotu a piskotu.

Nemyslite si že som mal takýto pračudesný skorovojnový sen.Ani história sa chvalabohu neopakuje - Nikto nás neprišiel zase "oslobodiť od všetkého dobrého".Bratia Rusi síce naozaj prišli, ale tentoraz nie na tankoch - ale ako normálni, slušní ľudia - autami a autobusmi.Miesto pištolí, samopalov a guľometov mali len harmoniky, trubky,husle...

A to čo po nás pálili, nebolo nič čo by mohlo človeku ublížiť!

Skôr naopak!

Strhujúce tance a piesne Akademického súboru piesní a tancov Ministerstva vnútra Ruskej Federácie KALINKA posledný augustový deň - teda 31.8. 2009 na amfiteátri v Terchovej zahájili jeden zo série unikátnych koncertov.

Spojenie ruskej KALINKY so súčasnou rockovou jednotkou na Slovensku - skupinou DESMOD  dávali tušiť, že pôjde o mimoriadny zážitok.A veruže aj bol!Koncert z radu výnimočných a vysokoenergetických!

Neviem, či v rámci Slávika, alebo nejakej inej ankety sa na Slovensku niečo také robí - ale ja by som tento koncert navrhol na Hudobnú udalosť roka! Bol to super počin a klobúk dolu pred tým, kto to vymyslel, rovnako aj pred všetkými, čo sa na realizácii tohto projektu podieľali.

Celý - vari trojhodinový koncert - pozostával z dvoch častí.Tá prvá patrila KALINKE, jej tanečníkom aj sólovým spevákom - známym aj menej známym melódiám.V druhej polovici program gradoval každou ďalšou piesňou.

Kuly & Desmod spolu s Kalinkou a jej sólistami zahrali a zaspievali z repertoáru Desmodu také veci ako Zhorí všetko čo mám, Lavíny, Pár dní, Zober ma domov, či V dolinách.No v tejto zostave prišlo aj na ruskú "klasiku" v podobe piesní Kaťuša a Kalinka.A ani tieto chytľavé vecičky sa nestali "kameňom úrazu" - ako to pred jednou z nich poznamenal Kuly.

Absolútnym vyvrcholením celého programu bola pieseň Na kráľovej holi, kde sa k početnému orchestru ruských a slovenských muzikantov pridala ešte tradičná folklórna Terchovská muzika.

Toľko moje pocity a dojmy z koncertu v Terchovej.

Ťažko aj bolo nájsť vhodné slová, ktorými som sa to snažil celé opísať...

Takéto veci sú neopísateľné - to treba jednoducho zažiť .

Najlepšie na vlastnej koži.

Človek má pritom pocit, že tá koža ani nie je jeho, ale nejaká husia :-)

Veru mal som  v pondelok v Terchovej parádne & príjemné zimomriavky!

DESMOD bol fajný a rusi bomboví!!!

Keby ku nám chodili vždy takto pekne - s piesňou na perách - určite by sme ich vždy radi vídali - aj vítali.

A nie ako predtým keď zvykli prísť za hrmotu tankov...

A keď malo byť VSJO RAVNÓ

Neviem ako vám, ale mne sa zdá, že teraz sme sa už ozaj vyrovnali

*************************************************

ZOBER MA DOMOV

ZHORÍ VŠETKO ČO MÁM

a ak ma nezavrú-pribudnú v najbližších dňoch ďalšie kúsky:

PÁR DNÍ

VYROBENÁ PRE MŇA

KAŤUŠA

KALINKA


 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Laura - nema to chybu!!!

...jednoducho:MEGAPECKA!!!
...A Korec tiez!!!

jogo - no ved shak :-)

ja som to aj tak pochopil :-) a môj komentár bol taký všeobecný reakcijó na to všetko čo som kde tu- na nete aj od ľudí spieval
A ešte- že viacerí nemôžu vystáť Kulyho spev...
No čo - všetkým sa všetko asi páčiť nikdy nebude- a to by tu aj bola nuda ako v tom Brne :-)
Ja si aj tak myslím že Kuly je od čias K. Duchoňa jedna z najvýraznejších speváckych osobností, aj ked tu medzitým boli a sú všelijakí interesantní speváci s hlasovým rozsahom aj tvorivým potenciálom....

Alica/z krajiny zázrakov - asi som sa vyjadrila kostrbato

ale myslela som to tak,že stále v nás prežíva pocit,že je niekto lepší,uznávanejší a "nepatrí sa predbiehať"!

jogo - ja som nazval

tento istý príspevok zverejný aj na mojom blogu (pravdy) pod názvom RUSKO SLOVENSKÉ VYROVNANIE.
Malé národy ako my, musia žiť pred tými väčšími asi stále v istom predklone.Ja sa len pýtam, že či to vždy musí byť až v takom extremne silnom - hlbokom?A že či musíme stále ísť z extrému do extrému.Veď nie sme hádam až takí extrémisti? Či hej?
Ja si bez pátosu - aj keď sa to pri mne asi nezdá :-) myslím, že ten koncert bol hrou dvoch vyrovananých partnerov
howgh

Alica/z krajiny zázrakov - my,národ vyrastajúci

v tieni "veľkého brata"vždy budeme voči nim "trošku"neobjektívni...ja-v tej dobe dieťa-nemôžem povedať,že som trpela pod ich"nadvládou"!!!a ten kritik?predpokladám ,že patrí tiež do "mojej"vekovej skupiny.Názory sa niekedy"dedia"z pokolenia na pokolenie-tak ako ľudové rozprávky.

JOGO - čítal som na nete

všelijaké odborné aj neodborné kritiky na túto sériu koncertov-Zvyčajne špecialisti na všetko posudzujú-odsudzujú toto spojenie a prisudzujú mu červenú nálepku komunizmu....
Je zaujímavé, že kde sa ľuďom s čiernobielym videním v ich obzore vzala dalšia zo širokého spektra farieb? :-)

Alica/z krajiny zázrakov - jeden nikdy nevie...

možno by to bol zásah do čierneho!!!ale ani táto skutočná chyba neznie veľmi lichotivo,keď si to novovzniknuté slovo preložíme z nemčiny:MAGER=chudý,štíhly,chudobný,tenký,nenápadný,vychudnutý...no a dosadené do textu v správnom tvare...???

jogo - jééééj!!!- chybička se vloudila!!!

ešteže sa slovo MANAGER (čítaj manažér)Nepíše s O po G!!! To by teda bolo dopadlo!!!!Nechtiac mi v rýchlosti písania vypadlo so slova manager "NA"
takže správne malo znieť ""a maNAgerovi Desmodu - Michalovi Kožuchovi""

jogo - ja ešte ku tej kamere

si sa pýtal či mám pre ňu nejaké meno. Prvá moja meno mala - bola to Soňa.Veď aké iné meno môžeš dať kamerke zn. Sony.Nad menom tej súčasnej som pravdupovediac neuvažoval ale mohlo by ísť o Paňu-Soňu...ve´d vieš že prečo....
Inak zrovna teraz po koncerte Desmodu vypovedala poslušnosť!Prvý krát ...asi...za 5 rokov.Ešteže som "stihol" natočiť čosi z toho Desmodu.
Teraz tak rozmýšľam, že asi ten koncert musel na ňu tak silno zapôsobiť.Ked som došiel z Terchovej - kamera ani nepípla!-Ticho.Tma.Asi tiež musí stráviť ten zážitok!!!
:-))))

jogo - potešil si ma aj pobavil, Braňo!

no s tými vecamii kolo autorských práv- to by si sa divil ako vedia niektorí umelci byť aj počas koncertu nepríjemní, keď zbadajú ľudí v publiku čo si ich produkciu točia, alebo len robia foto....Raz mi tak znechutil celý koncert hneď v úvode pán Franta Nedvěd.Dosť nepríjemne sa osopil na ľudí čo si ho zväčšňovali-Hne´d sa začal oháňať paragrafmi, zákonmi a výškou prípadnej pokuty...S odstupom rokov- presne v tej istej sále sa stalo teraz čosi podobné aj na Olympiku- no tam ma to už až tak "nešoklo" :-)
Neviem čo Desmoďaci na takéto veci - ale zdá sa že oni sa neobávajú toho, že by im človek pri fotení kradol ich duše- alebo niečo podobné :-)Tento môj príspevok s jedným videom som odoslal aj Kulymu a magerovi Desmodu - Michalovi Kožuchovi- ten odpísal len stroho : "dakujeme, prijemne citanie

Michal"

Zdá sa že ich to až tak nerozzlobilo ay to väzenie teda (zatiaľ) nehrozí...
Ale na tie Ttranky a koláče pre istotu šetri!!!
:-)))))))))))

Braňo - JoJo

Díky za tieto videá a aj za balík čo si mi poslal !!!
Ešte stále nemám všetko videné :-)
Závidím Ti túto akciu !
Ten zbor naozaj nemá chybu.
Drž sa a nech Ťa kamera stále poslúcha - máš pre ňu aj nejaké meno ? :-)
Jo - neboj nik Ťa nezavrie - v opačnom prípade Ti budeme posielať tatranky a koláče medzi múry a pilníček do chleba :-)

elischka - toto je veľmi zaujímavá

kombinácia...dôkaz,že zdanie klame/na prvý pohľad nemožné,ale... hlasovo výborné!!!!