Choď na obsah Choď na menu
 


DEŇ ZEME

22. apríla je celosvetový deň, kedy si obyvatelia našej planéty pripomínajú Deň Zeme. Prvý krát sa oslavy Dňa Zeme uskutočnili 22. 4. 1970 v USA. Iniciátormi boli predovšetkým študenti, ktorí začali ľudí upozorňovať na vznikajúce environmentálne problémy.

Toľko stručná informácia z internetu o Dni Zeme.

Práve dnes je ten deň a paradoxne v žiadnom médiu som takú informáciu nezachytil.Je to zrejme znak doby, ktorú žijeme.

Asi má ľudstvo iné- životne dôležitejšie problémy, ako starať sa o kvalitu toho čo jeme,pijeme, vdychujeme...Možno si poviete - "Čo už len ja môžem zmeniť na stave ovzdušia? Ako zabránim ničeniu dažďových pralesov, či zväčšovaniu ozónovej diery?..."

Jasné, že my obyčajní "smrteľníci" s tým asi veľa nenarobíme.Tí čo by však niečo celkom isto urobiť nielen mohli- ale aj mali - sú mocní tohto sveta. Zdá sa však, že tým to "žily príliš tiež netrhá".

Svet má dnes ozaj iné problémy.Vo všetkých rodoch a pádoch sa všade skloňuje kríza.

Kríza, kríza, kríza ...

a staré známe - peniaze, peňeži a peníze

či dnes už asi len euráče a doláče ....

Napadlo ma , že keby tak neboli Feničania vymysleli peniaze, čo by sme asi tak teraz robili?....

Ktovie?

Možnože by sa bol našiel nejaký iný výmyselník :-)

Ale to som trošku odbočil od témy Dňa zeme.

Neodpustím si však v tejto súvislosti podobnú inú, možno i ťažšiu filozofickú otázku:-) :Čo keby sa tak raz naplnili všelijaké katastrofické scenáre, známe z filmov - alebo vízie rôznych ekologických ochranárskych spolkov, nadácií a združení?Myslím, že keby tak nastal úplný kolaps života na Zemi - vzduch bez masky, či prístroja nedýchateľný, voda bez úpravy nepitná...- Hrozné pomylieť- však?!Mňa ale zaujíma, či by aj potom každého trápili len tie peniaze, peňeži a peníze...

Ale aby som to trocha odľahčil - naozaj neviem, či to bude iba tou spomínanou finančnou krízou, že hlas rôznych ekologických združení vo svete utíchol?Možno mnohí aktivisti rezignovali- zľahostajneli. Možno podľahli tlaku vlád,súdov a polície.Alebo už majú mozgové závity úplne prepraté médiami?

A možnože už niektorí nie sú medzi nami. Ako napríklad môj kamarát Rasťo Havalda...

Rasťo bol aktivistom viacerých ochranárskych spolkov a združení.Okrem najznámejšieho GREENPEACE to bolo napr. aj ekologicko-pacifistické hnutie ZA ZEM.

Obrázok Dnes je to presne 19 rokov od vtedy, čo Rasťo vymyslel a zorganizoval zaujímavú protestnú akciu.Na Deň Zeme v roku 1990 sa pár členov tohto hnutia dalo zavrieť do klietky opíc v bojnickej ZOO. Malo to celé podľa mňa veľmi silnú myšlienku a ja som mal tú česť byť chvíľu pri tom.Trochu som tam hral aj na gitaru,ale zakrátko som toho musel nechať!Opičiak - samec vo vedľajšej klietke asi považoval moje songy za dvorenie sa jeho partnerke :-)Najskôr to boli len nepriateľské pohľady, no postupne pridával aj škrekot - a tak pre pokoj "v rodine" som toho radšej nechal... :-)

*************************************************

Ku Dňu Zeme som kedysi pre skupinu Zabudnutí napísal text piesne Matka zlosynov.Pieseň si môžte vypočuť tu:

 mp 3 -  zvuková nahrávka piesne MATKA ZLOSYNOV

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

jogo - no jo- deti .-)

Inak mám pocit, že keby sme si dokázali zachovať čistotu detskej duše po všetky dni života - tak by asi viac veci bolo OK
A nemuseli by sme "vyhlasovať" žiadne špeciálne dni.Lebo všetky by boli DNI ZEME, DNI MATIEK, DNI ZAMILOVANÝCH atď a iné :-)))

Iva - den zeme

No tu v Cechach takisto ziadne "halo" o dni zeme nebolo. Len deti v skolach sa (uz zase) neucili a miesto toho si urobili den v prirode s roznymi prirodovednymi ulohami, nosili si so sebou zvieratka a pod. Ked uz nie my dospeli.... aspon tie deti :-)

jogo - JE TO TAK! :-)

Rasťo bol veľmi vzácny a výnimočný človek.Takých dnes málokde stretneš.Bol veľmi silný a odvážny - dokázal hovoriť o pálčivých veciach aj v časoch keď sa to nesmelo....Generácia čo to nezažila- nemôže pochopiť!
Rasťo mi stále veľmi chýba ....

Rado Vrška - zaujimave

Tak to som nevedel ze sa konala pred rokmi taka zaujimava akcia. Ten Rasto bol naozaj vzacny clovek....

peťo z Hoollíčwoodu - TAK TAK

Pieseň poznám,text super,melodia tiež,len škoda zániku ZABUDNUTÍCH.Takže fajn Jojo,že si nám pripomenul čo je za deň,teda včera bol...