Choď na obsah Choď na menu
 


Ktovie či je pán Tanier vporiadku?

Ktovie či je pán Tanier vporiadku? ...

Napadne ma často pri nedeľnom obede.

Mladšie ročníky asi teraz vôbec nechápu o čo kráča, ale tí skôr narodení by mohli aspoň tušiť.

Ktovie či je pán Tanier vporiadku? ...

Napadne ma často pri nedeľnom obede.

Mladšie ročníky asi teraz vôbec nechápu o čo kráča, ale tí skôr narodení by mohli aspoň tušiť.

Za oných čias – pred novembrom 1989 – každé nedeľné poludnie tŕpli pred televíznymi obrazovkami zástupy výhrajachtivých tipujúcich. Krátko pred obedom totiž prebiehalo losovanie čísel ŠPORTKY – čo bolo predchodcom dnešného LOTA.

Nad platnosťou žrebovaných čísel bdel roky – rokúce spravidla jeden a ten istý pán ...ehm, či vlastne vtedy ešte súdruh – Tanier.

Televízna hlásateľka – moderátorka žrebovania, vždy bezprostredne po vykotúľaní všetkých loptičiek z osudia, položila spomínanému pánovi obligátnu otázku: „Soudruhu Talíři, proběhlo losování vpořádku? Jsou vylosovaná čísla platná???“

A soudruh Talíř rovnako obligátne vysypal naučenú formulku: „ANO. – Losování proběhlo v NAPROSTÉM pořádku a vylosovaná čísla jsou platná pro oba tahy dvaaadvacátýho stávkového týdnu Sportky.Tím losování končím.“

 

a pozrite čo ktomuto píšu iní: 

 

"Spomienka na súdruha Talířa

 V 80. rokoch zažila Sazka ohrozenie: ako dozor nad regulárnosťou žrebovania sa do televízneho štúdia dostavoval muž seriózneho vzhľadu, oslovovaný vedúcim žrebovania ako "soudruh Talíř". Jeho očami hľadel prísny zákon na osudie, z ktorého lietali pingpongové loptičky popísané číslicami; po skončení obradu padla vždy rituálna otázka: Je všechno v pořádku, soudruhu Talíři?" A súdruh Talíř prisvedčil - do oblasti vyššej moci nikto nevstúpil. Toto tvrdenie sa zakladalo na pravde, údajne sa však nevzťahovalo na samotného súdruha Talířa, ktorý mal niektoré loptičky pred vložením do osudia nahrievať, aby preplávali z osudia ľahšie ako ostatné. Celú záležitosť, ktorá by v otvorenej spoločnosti akúkoľvek lotériu okamžite usmrtila - či už by sa zakladala na pravde alebo nie -, bolo v podmienkach totalitného režimu možné "ošetriť" len vďaka tomu, že išlo o štátny lotériový monopol, prezentovaný v štátne monopolnej televízii a za existencie štátne monopolnej tlače. Konečne, ak vezmeme otázku "Je všechno v pořádku, soudruhu Talíři?" ako rituálny slogan doby, musela byť i odpoveď rovnako rituálne viazaná, a to do podoby "Ano!""

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

peťo zo sLOVEnska - Jasnačka o tom viem......

Spomienky sa prinavrátili do toho nedeľného očakavania,či niečo vyhráme,dnes je to už iba sranda,milá spomeinak čo bolo a už nikdy nebude,ale stejne,to bolo zaujímavé ako celá republika čakala na ten okamžik v nedeľne pred obedom.....

A aké bolo krstné meno? - Re: Jasnačka o tom viem......

Supertramp - Kde je mu konec?

Ja to s tim talirem zkusim behem tydne zjistit...

elischka - tento článok

ma prekvapil aj pobavil!No to by fakt bola"pecka"keby ten náš vždynedelný hosť soudruh"český Tanier"povedal úplne niečo iné,čo nacvičili v šatni!!!asi by sa ho boli snažili"vší silou" rozbiť na črepiny!

jogo - škoda že ...

soudruh Talíř nikdy neprekvapil
bolo by to iné kafe, keby raz bol tú čarovnú formulku nejak pozmenil..napr: "Bohužel.Losováni neproběhlo v pořadku a vylosovaná čísla nejsou platná ..." :-)