Choď na obsah Choď na menu
 


Každý deň stretnúť človeka

Každý deň stretnúť človeka

Určite sa už aj vám stalo, milí poslucháči, že ste prišli ráno na autobusovú zastávku a hoci ste sa aj pozdravili, ledva vám odzdravilo pár ľudí. A možno iba jeden, aj to znechutene. Inokedy ste možno boli svedkami toho, ako dospelých nepozdravili deti. Alebo dvaja ľudia len tak sedeli v reštaurácii oproti sebe a nemali si čo povedať. Možno ste si pripadali ako vo svete nemých tvárí. Aj toto je jeden z fenoménov dnešnej doby, keď niekedy máme k sebe veľmi ďaleko, nevieme nájsť spoločnú reč a  možno nemáme ani záujem o prejavenie základnej slušnosti. Možno sme často aj zbytočne ponorení iba do svojho sveta, bojíme sa z neho vystúpiť, usmiať sa, povedať pár slov alebo sa len s radosťou pozdraviť.
 
V Martine už vznikol aj spolok, v ktorom učia deti elementárnej slušnosti – pozdraviť, poďakovať sa, prejaviť úctu. Zásady, ktoré boli pre nás v minulosti samozrejmé a nosili sme ich od raného detstva akosi spontánne v sebe, dnes sa stávajú predmetom analýz, skúmania a nacvičovania. Známy slovenský básnik Ján Kostra vo svojej básni Každý deň napísal:

Každý deň stretnúť človeka,
to stačí.

Deň, v ktorom nestretneš ho,
stratený je.

Deň, v ktorom nestretneš ho,
prepadáš sa

o stupeň nižšie medzi smeti,
medzi relikvie.

Človeka stretnúť,
ktorého srdce v tebe bije.
Ak toho stratíš,
na púšť sa zmenia ulice zaľudnené.


Nečakajme, milí poslucháči, že takýto človek niekde čaká práve na nás a má chuť zmeniť náš deň na nádherný. Buďme my tými ľuďmi z Kostrovej básne a začnime sa prví usmievať, komunikovať, zdraviť. Dobro, radosť a nádej, ktorú venujeme iným, sa nám určite stonásobne vráti.  Pokúsme sa už dnes stať ľuďmi, ktorých vlastné srdce bije v iných ľuďoch.

********************************************

originál na stránke SRo:

http://www.slovakradio.sk/radio-slovensko/zamyslenie-na-dnesny-den/Kazdy-den-stretnut-cloveka?l=2&i=38221&p=1