Choď na obsah Choď na menu
 


Každý deň stretnúť človeka

Zaznelo v zamyslení na dnešný deň Slovenského rozhlasu 07.6.2012 05:20 autor: Jaroslava Koníčková

Určite sa už aj vám stalo, milí poslucháči, že ste prišli ráno na autobusovú zastávku a hoci ste sa aj pozdravili, ledva vám odzdravilo pár ľudí. A možno iba jeden, aj to znechutene. Inokedy ste možno boli svedkami toho, ako...

Každý deň stretnúť človeka

Určite sa už aj vám stalo, milí poslucháči, že ste prišli ráno na autobusovú zastávku a hoci ste sa aj pozdravili, ledva vám odzdravilo pár ľudí. A možno iba jeden, aj to znechutene. Inokedy ste možno boli svedkami toho, ako dospelých nepozdravili deti. Alebo dvaja ľudia len tak sedeli v reštaurácii oproti sebe a nemali si čo povedať. Možno ste si pripadali ako vo svete nemých tvárí. Aj toto je jeden z fenoménov dnešnej doby, keď niekedy máme k sebe veľmi ďaleko, nevieme nájsť spoločnú reč a  možno nemáme ani záujem o prejavenie základnej slušnosti. Možno sme často aj zbytočne ponorení iba do svojho sveta, bojíme sa z neho vystúpiť, usmiať sa, povedať pár slov alebo sa len s radosťou pozdraviť.
 
V Martine už vznikol aj spolok, v ktorom učia deti elementárnej slušnosti – pozdraviť, poďakovať sa, prejaviť úctu. Zásady, ktoré boli pre nás v minulosti samozrejmé a nosili sme ich od raného detstva akosi spontánne v sebe, dnes sa stávajú predmetom analýz, skúmania a nacvičovania. Známy slovenský básnik Ján Kostra vo svojej básni Každý deň napísal:

Každý deň stretnúť človeka,
to stačí.

Deň, v ktorom nestretneš ho,
stratený je.

Deň, v ktorom nestretneš ho,
prepadáš sa

o stupeň nižšie medzi smeti,
medzi relikvie.

Človeka stretnúť,
ktorého srdce v tebe bije.
Ak toho stratíš,
na púšť sa zmenia ulice zaľudnené.


Nečakajme, milí poslucháči, že takýto človek niekde čaká práve na nás a má chuť zmeniť náš deň na nádherný. Buďme my tými ľuďmi z Kostrovej básne a začnime sa prví usmievať, komunikovať, zdraviť. Dobro, radosť a nádej, ktorú venujeme iným, sa nám určite stonásobne vráti.  Pokúsme sa už dnes stať ľuďmi, ktorých vlastné srdce bije v iných ľuďoch.

********************************************

originál na stránke SRo:

http://www.slovakradio.sk/radio-slovensko/zamyslenie-na-dnesny-den/Kazdy-den-stretnut-cloveka?l=2&i=38221&p=1