Choď na obsah Choď na menu
 


EKO ĎALEJ? alebo Je neskoro byť pesimistom

Nie je to tak dávno čo mi moji priatelia-kamaráti "nadávali" do pesimistov. Bral som tie ich "urážky" s rezervou.Veď podľa starého známeho hesla je optimista LEN zle informovaný pesimista (a naopak) - takže sme de facto všetci na jednej (aj keď možno potápajúcej sa ) lodi.

Už teraz vidím nechápavé pohľady mnohých, že čo to tu zase splietam  za katastrofické scenáre a že oni by to nevideli až tak "černě".

Keď mám pravdu povedať isté veci som donedávna nevidel až tak čierno - ako v skutočnosti sú. Oči mi otvorila piatková celosvetová premiéra unikátneho dokumentu o planéte Zem - ak ma pamäť neklame volalo sa to DOMOV.

Fascinujúce zábery v upútavkách na tento program mi našepkali zapnúť časovač nahrávania na mojom dévédé rekordéri.A stálo to za to!Začiatok vysielania ( o päť minút dvanásť ) bol tiež viac než symbolický.Nemyslím teraz na nedeľňajšiu politickú debatu s rovnomenným názvom, ale na čas päť minút pred dvanástou hodinou večernou... či vlastne nočnou.Tí čo program sledovali mi iste dajú za pravdu, že to bol skutočne kvalitný dokument a nekompromisné fakty podané v ňom ako na tanieri boli naozaj silnou kávou.

Pre tých čo film nevideli poviem hádam len toľko, že nosnou myšlienkou dokumentu bolo narúšanie rovnováhy života na Zemi.Zaznelo tam veľa reálnych a zároveň smutných faktov k citátom ktorých sa možno dostanem neskôr buď priamo tu, alebo v samostatnom príspevku.Mnohí z nás pri tejto téme reagujeme asi tak, že "Čo už len JA môžem urobiť pre zlepšenie stavu života na Zemi...?" No keď budeme takto uvažovať všetci - tak isto sa nezmení nič, ale čo tak skúsiť začať čosi meniť?

Pred koncom - ktorý zostáva otvorený sú tu dve otázky:

Od nášho vzniku boli voda, vzduch a formy života tesne späté.No nedávno sme toto spojenie narušili.

PRETVORILI SME ZEM NA SVOJ OBRAZ.

Môže toto storočie uniesť osudy 9 miliárd ľudských bytostí, keď odmietame niesť zodpovednosť za to čo robí každý jeden z nás ...?

Musíme stále stavať múry, aby sme trhali reťaz ľudskej solidarity, delili ľudí a chránili šťastie jedných pred nešťastím druhých?

Je neskoro byť pesimistom.

Aj jediný človek dokáže zvaliť múr!

A ja už len dodám, že ľudstvo je skutočne na jednej veľkej križovatke.Ako sa moderne hovorí máme pred sebou neskutočné výzvy.

A je len na nás ako sa rozhodneme.Či si vyberieme život, alebo...?

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

elischka - mas pravdu

velmi radi tam vsetci chodievame a citime sa tam"doma" Ked chce niekto pracovat v takej chulostivej oblasti ako je Ochrana zivotneho prostredia-musi byt fanatik!A je dobre,ze su aj taki...odvtedy sme sa nestretli.ale keby vedel,ze sme na balkone postriekali mravce,asi by som dopadla ako ta ceresna.V lepsom pripad v kolaci...

jogo - ja si myslím

že rodičia nespáchali nič zlé...Dennodenne zvykneme robievať ďaleko horšie veci a ani nám to nepríde :-)Ja som mal tiež pri dome nedávno takú prastarú čerešňu.Pomaly a isto vysychala a ja som len z roka na rok odkladal "dať ju dole".Bolo mi jej ľúto - lebo napriek tomu že brala skazu boli na nej super čerešne.Príroda to zariadila sama.Vlani krátko pred dozretím čerešní ju skolil vietor....

elischka - ale mne

to ani zdaleka neprislo ako brutalny zasah do prirody!Domcek je cely z dreva a nie je tam ani voda,ani elektrina.Myslim si,ze tie chrobaciky a hmyz ziju na inej ceresni/vyrubali staru oschnutu ceresnu/Tak rychlo sa nikto nevzdava!Aj my vydrzime ovela viac,ako si myslime a prezivame napriek zlomyselnosti.Jednou zo zakladnych vlastnosti zivej hmoty je schopnost rozmnozovat sa.....Ale odvtedy mam na to vsetko trochu iny pohlad...

jogo - Hmmm - to je zaujímavé :-)

Elischka príbeh čo opisuješ má čosi "málo" spoločné s mojim nedávnym pracovným pobytom v kraji kde líška dávala dobrú noc :-)

elischka - v súvislosti s ekologiou

ma napadol jeden krátky príbeh,ktorý sa ale naozaj stal.A akurát mne!Po niekolkých rokoch som stretla jedného kamaráta-ochranára prírody.Náš rozhovor nemal konca-kraja a kedže sa poznáme naozaj velmi dlho-spýtal sa ma aj na mojich rodičov.Bola a aj som pyšná,čo všetko dokázali na dôchodku vybudovať,chcela som sa pochváliť.Mama zdedila pozemok pod lesom- taká lúka s pár starými stromami.Otec tam postavil domček z dreva,za ním sú včely,mama vybudovala skalku.No,ale najskôr museli samozrejme ten pozemok"vyčistiť".Rástlo tam niekolko starých stromov,ktoré vypílili a nasadili nové...Pri tejto vete som si všimla,ako sa mu zväčšujú oči a ked som skončila,povedal:"a vieš,že v tých starých stromoch žili chrobáky,ktoré v tých nových nenájdeš???? Je vela spôsobov ako chrániť prírodu,a na takéto"neviditelné"možnosti často ani nepomyslíme.Je ale smutnejšie,že k tým viditelným sme este stále lahostajní.Vela ludí si povzdychne,no čo už len ja sám jediny zmôžem?!VELA!!Kto sa zaujíma,nájde možnosť ako na vec!Plastov a papiera máme doma všetci dosť-tak to skúsme!

Janka - že od koho?

no, možno ten vzduch si nebude kupovať - bude ho vyrábať a predávať sám. Bude to fungovať tak ako s vodou už teraz - čističky vôd.
A vôbec - nepozeráš sci-fi?

jogo - no neviem, neviem...

aj keď je to úsmevná odpoveď
trochu mi to pripomína poslednú vetu Bolka Polívku v tej skvelej CZ komédii s dlhým názvom čo končí nemeckým pozdravom...:"Tááááák a teraz si vás kúúúpim.ŠECKY!!!"
dufam že som to moc nepomotal :-)
a od koho si kúpi ten vzduch a vodu?
Od Všemohúceho?
Alebo od niekoho z Venuše- či Marsu?
:-))))
hmmm a že pochmúrné?- to sa občas v živote stáva
neveselý truchlivý jsou ti kraje vodní
kdesi v trávje pod leknínem rybka s rybkou hraje...

aj toto neviem či tak bolo....

janka - ďakujem

za dokončenie skoronovely (pochmúrne čítanie).
Jogo
no načo komu budú milióny na kontách, ropa, nerastné suroviny ...no, aby si kúpil vzduch, ktorý sa dá dýchať, vodu - ktorá sa dá piť...
Ak má teraz milíony, tak hýbe svetom - a, "potom" s ním bude hýbať tiež...

jogo - no je to fakt na zamyslenie

ale to je tuším väčšine ľudstva zaťažko...
Len sa pýtam načo komu budú milióny, či miliardy na kontách, ropa-nafta, nerastné surovoviny, atď apod keď raz (možno) nebude dýchateľný vzduch a pitná voda??? Podľa tohto dokumentu už takéto veci nie sú len víziou neajkých "chorých individuí"- ochranárskych združení a pod, ale sú realitou, ktorá čaká súčasnú generáciu ...AK .
Často krútime hlavami nad životom primitívnych kmeňov, či napr. aj nad spôsobom života tkzv. neprispôsobivých rómov.Splietame roky slová o nejakej demokracii & slobode a pritom nedokážeme priznať, že práve oni žijú v takmer absolútnej slobode.
A napriek všetkému aj v užšom a bližšom spojení s prírodou, či Bohom .....

JM foto - :-(

Ten dokument fakt stál za to, aj ja som nadstavil nahrávanie. Už nám ostáva len dúfať, že sa niekto naozaj nad tým zamyslí... Najviac ma zaujal ten kontrast chudoby a bohatstva, ktorý je žiaľ stále bližšie k nám...