Choď na obsah Choď na menu
 


FESTIVAL CFT

Spomedzi najznámejších sa na našom festivale objavili skupiny MLOCI a ŽOBRÁCI z Prešova, trnavské hviezdy country hudby - Martina Habová, Slávo Kmeť & ALLAN MIKUŠEK so skupinou AM BAND. Ďalej prvá dáma slovenského folku SOŇA HORŇÁKOVÁ v hudobnom sprievode SH BAND-u, legendárna skupina BELASÍ s Michalom DOČOLOMANSKÝM ml. z Bratislavy. Na jubilejnom desiatom ročníku nechýbal v úlohe moderátora festivalu známy zabávač z televízneho Dereša - Peter MELUŠ z Topoľčian. Do pestrej mozaiky účinkujúcich treba prirátať aj ďalších šesťdesiat - síce neznámych, no zaručene kvalitných interpretov z celého Slovenska.
Celé to vzniklo akosi spontánne. Nosil som tento nápad v hlave dlhší čas, no prvý augustový víkend roku 1994 sa to stalo realitou. Zrodil sa slovenský hudobný festival, ktorý síce nepatril k tým najväčším - o to sme sa nikdy nesnažili - ale bol na Slovensku čímsi výnimočný.
Obrázok *             CFT - COUNTRY-FOLKOVO-TRAMPSKÉ ČIČMANY.6.augusta 1994 sa teda začala písať úspešná história nášho festivalu. Na nádvorie reštaurácie Kaštieľ v Čičmanoch sa vtedy zišlo 8 interpretov z horného Ponitria, Považia i Oravy spolu s troma stovkami nadšených divákov.
Obrázok *             V ďalšom roku podujatie naberá na obrátkach. Do Čičmian prichádza už 12 interpretov a podstatne viac ľudí ako pred rokom.
*             Tretí ročník bol už CFT pojmom nielen pre návštevníkov, ale aj pre zúčastnené kapely. Počty interpretov, ktorí sa chcú CFT zúčastniť stále rastú. Rovnako je to aj s divákmi, ktorí sú úžasne spontánni.
Obrázok *             V roku 1997 sa akcia prvý krát rozšírila, nielen na dva prehliadkové dni - hralo sa už i v piatok, ale vznikla aj vedľajšia scéna. V miestnom kine boli na programe žánrové bloky ako: "Popoludnie s bluegrassom", "Večer s jaskyniarmi" a "Folková noc". Počet interpretov sa vyšplhal na rekordnú dvadsiatku! A divácka účasť sa blížila ku tisícke...
Obrázok *             Piaty ročník - opäť dvojdňová akcia so sobotňajšou scénou v kine. Začínajú sa objavovať prvé malé trhliny. Nádvorie čičmianskeho Kaštieľa už doslova praská vo švíkoch. Pre tisícku návštevníkov je tu málo stánkov a soc. zariadení. Festival napriek tomu prežíva svoje najkrajšie obdobie.
Obrázok *             CFT 1999.Aj napriek obrovskému záujmu o toto podujatie, sme sa museli z úsporných dôvodov vrátiť k jednému festivalovému dňu a zrušiť scénu v kine. Stretáme sa s nepochopením miestnej samosprávy a podnikateľov, prevádzkujúcich pohostinské a reštauračné zariadenia v obci.
 Obrázok *             Siedmy ročník CFT prežíva- i napriek nezáujmu sponzorov podporiť túto výnimočnú a ojedinelú akciu v rámci Slovenska. Kde sa zrazu podeli všetci tí strašní národovci??? CFT sa ako - tak drží nad hladinou len vďaka jedinému zdroju príjmu. Zo vstupného. Miestna samospráva v snahe "ošklbať" čo sa dá využíva starý komunistický prežitok - doslova nás zdiera 20%-nou daňou zo vstupného.
 Obrázok *             Rok 2001.Kalich našej trpezlivosti preteká. Aj keď veľmi neradi a naozaj aj so slzami v očiach opúšťame toto nádherné a jedinečné miesto. Strávili sme tu osem nezabudnuteľných víkendov. Zážitky z nich sa iste natrvalo vpísali do duší všetkým návštevníkom. Poslednej festivalovej prehliadky sa v Čičmanoch zúčastnilo 15 interpretov a viac než tisícka divákov. Neodišli sme kvôli našej urazenej ješitnosti. Odišli sme pre aroganciu a nepochopenie vecí a súvislostí zo strany väčšiny rozhodujúcich ľudí v obci. Neskôr to mnohí z nich aj oľutovali, ale vrátiť to už nešlo ...

Obrázok *             CFT 2002 – COUNTRY-FOLKOVÁ TUŽINA.

Festival sa presťahoval "cez kopec", z Čičmian do Tužiny. Prišli sme do prekrásneho areálu - na lúku obklopenú horami so žblnkotajúcim potokom. Miestna samospráva tu pre nás pripravila "malý" darček. V rekordnom čase na "Hatalisku" - tak sa toto miesto nazýva - vzniklo nové priestranné pódium a tanečný parket- resp. dlažba.
Veľmi dobré podmienky pre nový štart - či pokračovanie starej a dobrej tradície. Do Tužiny prišlo na deviaty ročník CFT 19 interpretov, medzi nimi i najväčšia slovenská country hviezda Allan Mikušek so svojou kapelou. Na bohatý program bolo zvedavých 1300 ľudí zblízka i zďaleka.

Obrázok *             Na počesť desiateho výročia festivalu sme pripravili veľkolepý program. Rekordných 25 interpretov, medzi ktorými boli také hviezdy ako Nový album, Soňa Horňáková, Belasí, Žobráci, či Peter Meluš sa postarali o skvelú zábavu. Naša snaha sa však trochu minula účinkom. Na Hatalisko prišlo len niečo okolo 600 ľudí a my sme prvý krát utrpeli značné finančné straty. Rapídny pokles divákov bol zapríčinený predovšetkým dosť vysokým vstupným.
Obrázok *             CFT 2004. V rámci šetriacich opatrení sa 11. ročníka zúčastnil skromnejší počet účinkujúcich. Program festivalu sa niesol v duchu domácej formácie - Čochciari. Kapela oslavovala 15 rokov svojej existencie. Napriek nie moc vydarenému počasiu sa prišlo na Hatalisko zabaviť cez 700 ľudí.
*             Zatiaľ posledný – dvanásty ročník CFT sa uskutočnil na lúke za Tužinou počas prvoaugustového víkendu roku 2005.

Spomedzi najznámejších sa na našom festivale objavili skupiny MLOCI a ŽOBRÁCI z Prešova, trnavské hviezdy country hudby - Martina Habová, Slávo Kmeť & ALLAN MIKUŠEK so skupinou AM BAND. Ďalej prvá dáma slovenského folku SOŇA HORŇÁKOVÁ v hudobnom sprievode SH BAND-u, legendárna skupina BELASÍ s Michalom DOČOLOMANSKÝM ml. z Bratislavy. Na jubilejnom desiatom ročníku nechýbal v úlohe moderátora festivalu známy zabávač z televízneho Dereša - Peter MELUŠ z Topoľčian. Do pestrej mozaiky účinkujúcich treba prirátať aj ďalších šesťdesiat - síce neznámych, no zaručene kvalitných interpretov z celého Slovenska.

Tu je prvý diel z cyklu filmov pre pamätníkov CFT.Jedná sa o zostrih z historicky prvého ročníka CFT v Čičmanoch v roku 1994.


CFT 1994 from Jojo Gocman on Vimeo.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

jogo - Díky Monika :-)

človeka to poteší,keď počuje- číta takéto niečo :-)
Som rád, že sme zanechali za sebou nejaké tie stopy a pekné spomienky.
Ja by som tiež veľmi rád vrátil späť "ten film"..., ale žiaľ také ešte nevymysleli :-)
Škoda že už nemám toľko chuti, elánu a síl boriť sa s kadejakými zbytočnými prekážkami - ako pred 10-15-timi rokmi.- Hneď by som to tam vrátil.
A nasledujúci rok je k tomu dôvod navyše.
15 rokov od vzniku festivalu :-)

Monika - "nostalgia"

Strašne mi srdce stíska, keď si to všetko čítam o Čičmanoch. Boli to krásne chvíle, krásne časy. Týmto augustovým dňom patria jedny z najkrajších spomienok môjho života. A platí to pre všetkých, ktorí tam boli, stretávali sa, spievali a tancovali - všetci, čo v tých dňoch pociťovali súdržnosť, krásny pocit slobody a pohodu. Nech strentem kohokoľvek, CFT Čičmany sa automaticky dostávajú vždy na pretras a vždy to skončí pri slovách: "Bože, tam bolo super." Díky Jojo

jogo - :-) vitaj Ela

tak už aj ty si sem nakukla? Dobre si to napísala- niet čo dodať...len keby sa tak dal "vrátiť ten film" :-)

ela - stručne

Bolo tam fajn, škoda, že už nie je, hostesky sa starali, unavení sa bavili, občas vzniklo nejaké manželstvo a dokonca ešte stále klape.

peťo zo sLOVEnska - BOL SOM TAM PÁRKRÁT

Tak viem o čom reč je.Dokonca ako keby niektoré fotografie boli z môjho foťáka.CFT bol vždy super fesťák a bolo tam príjemno.Síce žiadná superstar či countryfolková hviezda,ale napríklad Soňa Horňáková či každoročný hosť skupina Belasí spríjemnili vždy nejeden večer.A taká partia ako Marylland či Kredenc,Žobráci,Čochciari a spústa iných Duha napríklad vždy urobili svojou hudbou atmošku ako sa patrí.Škoda,že keď niečo vznikne a to to fajn po čase zase aj zanikne.Viem,na Hatalisku sa ľudia schádzajú stále i dnes a je tam vždy príjemno,ale....