Choď na obsah Choď na menu
 


COUNTRY-FOLKOVO-TRAMPSKÉ ČIČMANY

cft-cicmany.jpg

 

 

Celé to vzniklo akosi spontánne. Nosil som tento nápad v hlave dlhší čas, no prvý augustový víkend roku 1994 sa to stalo realitou. Zrodil sa slovenský hudobný festival, ktorý síce nepatril k tým najväčším - o to som sa nikdy nesnažil - ale bol na Slovensku čímsi výnimočný.

cft00005a.jpg*             CFT - COUNTRY-FOLKOVO-TRAMPSKÉ ČIČMANY.

6.augusta 1994 sa teda začala písať úspešná história nášho festivalu. Na nádvorie reštaurácie Kaštieľ v Čičmanoch sa vtedy zišlo 8 interpretov z horného Ponitria, Považia i Oravy spolu s troma stovkami nadšených divákov.

 *             V ďalšom roku podujatie naberá na obrátkach. Do Čičmian prichádza už 12 interpretov a podstatne viac ľudí ako pred rokom.
 
 
 
 
*             Tretí ročník bol už CFT pojmom nielen pre návštevníkov, ale aj precft-1996.jpg zúčastnené kapely. Počty interpretov, ktorí sa chcú CFT zúčastniť stále rastú. Rovnako je to aj s divákmi, ktorí sú úžasne spontánni.
 *             V roku 1997 sa akcia prvý krát rozšírila, nielen na dva prehliadkové dni - hralo sa už i v piatok, ale vznikla aj vedľajšia scéna. V miestnom kine boli na programe žánrové bloky ako: "Popoludnie s bluegrassom", "Večer s jaskyniarmi" a "Folková noc". Počet interpretov sa vyšplhal na rekordnú dvadsiatku! A divácka účasť sa blížila ku tisícke...
 *             Piaty ročník - opäť dvojdňová akcia so sobotňajšou scénou v kine. Začínajú sa objavovať prvé malé trhliny. Nádvorie čičmianskeho Kaštieľa už doslova praská vo švíkoch. Pre tisícku návštevníkov je tu málo stánkov a soc. zariadení. Festival napriek tomu prežíva svoje najkrajšie obdobie.
 cft-1997.jpg*             CFT 1999.Aj napriek obrovskému záujmu o toto podujatie, sme sa museli z úsporných dôvodov vrátiť k jednému festivalovému dňu a zrušiť scénu v kine. Stretáme sa s nepochopením miestnej samosprávy a podnikateľov, prevádzkujúcich pohostinské a reštauračné zariadenia v obci.
  *             Siedmy ročník CFT prežíva- i napriek nezáujmu sponzorov podporiť túto výnimočnú a ojedinelú akciu v rámci Slovenska. Kde sa zrazu podeli všetci tí strašní národovci??? CFT sa ako - tak drží nad hladinou len vďaka jedinému zdroju príjmu. Zo vstupného. Miestna samospráva v snahe "ošklbať" čo sa dá využíva starý komunistický prežitok - doslova nás zdiera 20%-nou daňou zo vstupného.
  *             Rok 2001.Kalich našej trpezlivosti preteká. Aj keď veľmi neradi a cft-ahoj.jpgnaozaj aj so slzami v očiach opúšťame toto nádherné a jedinečné miesto. Strávili sme tu osem nezabudnuteľných víkendov. Zážitky z nich sa iste natrvalo vpísali do duší všetkým návštevníkom. Poslednej festivalovej prehliadky sa v Čičmanoch zúčastnilo 15 interpretov a viac než tisícka divákov. Neodišli sme kvôli našej urazenej ješitnosti. Odišli sme pre aroganciu a nepochopenie vecí a súvislostí zo strany väčšiny rozhodujúcich ľudí v obci. Neskôr to mnohí z nich aj oľutovali, ale vrátiť to už nešlo ...
 
*************************************************************************************
pokračovanie v Tužine :-)
************************************